Federal Araştırma Bürosu
Federal Bureau of Investigation
- Tez No: 122229
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET FBI, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünyada en çok bilinen polis ve iç istihbarat örgütüdür. Fakat konu hakkında değil dünyada, ABD'de bile yeterli bilgiye sahip kişi bulunmamaktadır. İşte bu amaçla, profesyonel polisliğin ve örnek iç istihbarat kuruluşunun simgesi olan FBI örneğini tanıtmak amacı olmuştur. Çalışmada FBI'ın ABD polis teşkilatlan içindeki yeri, günümüze kadar geçirdiği evreler, teşkilatlanması, personel sistemi, yürüttüğü eğitim ve adli programlar, görev ve yetkilerinin yasal çerçevesi ve siyasi yapı ile olan ilişkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın büyük bir kesimi, FBI 'm Amerikan toplumsal ve siyasi hayatına yön veren tarihçesi ve siyasi yapı ile olan ilişkilerine verilmiştir. Bunun amacı, istihbarat örgütlerinin incelenmesinde önemli olan husus sadece onların hukuksal yada örgütsel yapılanmasını incelemek değil, o ülkenin toplumsal ve siyasi hayatına olan etki ve güçlerini tespit etmektir. Çalışma, literatür taraması, ilgili yazılı metinler ve istihbarat ve polis örgütlerinde çalışıp, emekli olmuş insanların biyografilerinden oluşmuştur. Bilindiği gibi, öğrenmenin en kolay ve etkili yollarından biri, güzel olan işlerin taklit edilmesi veya örnek alınmasıdır. Bu çalışmanın ilgili uygulayıcılar tarafından bir nebze örnek alınması çalışmanın yazılış amacını yerine getirecektir.
Özet (Çeviri)
ÂSSFRÂCT FBI is one of the well-known intelligence and police organizatization. But there are no people in USA and in world which have enough knowledge of FBI. Therefore the aim of this thesis introduces people and gives an opinion to the policy makers about FBI which is an example of profesional police and domestic intelligence organization. In mis thesis, the position of the FBI in American police organizations, its history, organization, personnel system, education and investigative programmes, duties and powers, relations with politic structure were examined. Great part of the thesis, FBI's history which effects American social and politic life and its relations with politic life was searched. In this way, the role of intelligence organizations in effects and power in the countries social and political life tried to be shown. This study material consists of liteature and biografies of related to intelligence and police organizations. As it is known, One of the easy and efficient way of learning is to imitade or take example. When policy makers take some example from study the aim of this thesis wil be done. II