Millî mecmûa (51-71): Tahlili fihrist-inceleme-metin
National magazine (51-71): Test index -analysis-text
- Tez No: 261218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÂLİM GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 670
Özet
Fikir ve edebiyat tarihimiz açısından süreli yayınlar, önemli bir yer teşkil etmektedirler. Yayın hayatına atıldığı tarihin, altı yüz yıllık Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkıldığı ve yerine Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğu döneme rastlaması, Millî Mecmûa'ya bu hususta birçok görev yüklemiştir. Yeni kurulacak olan devlete fikrî alanda yol göstermek ve genç nesli yetiştirmek, ayrıca edebiyata verilen önemi ve değeri yükseltmek mecmuanın en mühim misyonu olmuştur.?Her ayın birinci ve on beşinci günleri çıkar, ilmî, edebî, iktisâdî, fennî resimli mecmû'adır.? serlevhasıyla yola çıkan dergide; fikrî makalelerin yanı sıra edebiyat, dil, kültür, çeşitli sanat dalları ve ilgi alanlarıyla ilgili pek çok yazı kaleme alınmıştır. En çok rağbet gören tür şiir olmuştur.Başta Mesul Müdürü Mehmet Mesih [Akyiğit] olmak üzere, Mustafa Şekip [Tunç], Mehmet Emin [Erişgil], M. Fuat [Köprülü], Hasan Ali [Yücel], Mahmut Ragıp [Kösemihal], Halide Nusret [Zorlutuna], Ali Mümtaz [Arolat], Hamdullah Suphi [Tanrıöver], Naci Fikret [Baştak], Cemil Sena [Ongun], Behiç Enve [Koryak] gibi muharrirler derginin başat şahsiyetleridir.Çalışmamız, önsöz ve girişten sonra dört bölüm halinde hazırlanmıştır. İlk bölüm, dergiyle ilgili genel bilgilere ayrılmıştır. İkinci kısımda daha çok dil ve edebiyatla ilgili yazılar değerlendirilmeye tabii tutulmuştur. Bundan sonraki bölümde bütün materyaller sayılarına, yazarlarına, yazı başlığına ve konularına göre tasnif edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise seçilmiş metinler konularına göre verilmiştir. Sonuç kısmından sonra kaynakça ve dizin de ilave edilmiştir.Yayın hayatı boyunca idealinden sapmamış ve yayın politikasını aynı tarz üzerine inşa etmiş olan Millî Mecmû'a ile ilgili çalışmamızın, kültür tarihimiz adına küçük de olsa bir boşluğu dolduracağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
According to our thought and literature history, Periodical Broadcast constitutes a very important role. The beginning date of it?s publication coincided with the ruining of 600 year old Ottoman Empire and founding of Turkish Republicin in place of Ottoman Empire. By this matter, Periodical Broadcast took on a lot of responsibilities. Guiding intellectually to the state which is going to be found and growing up new generations,also raising the importance and value of literature are the most important misions of the magazine.With the heading ?It was published on the first and fifteenth days of the month. It was illustrated, scientific, literary and economic magazine.? It set off. Alongside intellectual articles, a lot of texts were written about various subjects ranging from literature, language, culture, some kinds of art branches and to sphere of interests. Most demanded one is poem.Managing Director Mehmet Mesih [Akyiğit]foremost, Mustafa Şekîp [Tunç], Mehmet Emin [Erişgil], M. Fuat [Köprülü], Hasan Ali [Yücel], Mahmut Ragıp [Kösemihal], Halide Nusret [Zorlutuna], Ali Mümtaz [Arolat], Hamdullah Suphi [Tanrıöver], Naci Fikret [Baştak], Cemil Sena [Ongun], Behiç Enve [Koryak] were the magazine?s prominent writers.Our study consisted of 4 sections besides preface and ıntroduction. First chapter contained general information about the magazine. Then, at the second part, assesment of articles about language and literature were evaluated mostly. In the following section, all the materials were assorted according to their issue numbers, authors, titles and subjects. In the fourth and the last chapter chosen texts were given according to their subjects. After the conclusion section, references and index were also added.We believe that our study on The National Magazine which didn?t sheer from its ideal and continued it?s publication policy during it?s broadcasting period will fill the space slightly in behalf of our cultural history.