Yerel yönetimler ve yazılı basın etkileşimleri Mersin örneği
Interactions between local governments and written press: Model of Mersin
- Tez No: 122235
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
131 ÖZET Bu çalışmada, yerel yönetimler ve yerel yazılı basın arasındaki etkileşimler, Mersin özelinde araştırılmıştır. Çalışma üç bölüm halinde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde genel olarak, yerel yönetim kavramı üzerinde durulmuştur. Yerel yönetimler hakkında genel bilgilerin verildiği bu bölümde, öncelikle yerel yönetim kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Yerel yönetimlerin türleri açıklanarak, yerel yönetimlerden îl Özel Yönetimi, Köy Yönetimi organları ve görevleri ile tanıtılmıştır. Yerel yönetimlerden belediye üzerinde daha fazla durulmuştur. Yerel yönetimlerin özerkliği kavramı üzerinde durularak, yerel yönetimlerin özerkliğini kısıtlayan durumlar açıklanmıştır. Yerel yönetimlerin özerkliğinin gelişmesi için gerçekleştirilmesi gereken düzenlemeler üzerinde durularak, yerel yönetimlere halkın katılımı konusu açıklanmıştır. Yerel yönetimlerde, yönetimlerin ve halkın karşılaştığı sorunlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kitle iletişimi üzerinde durularak, iletişimde kitle iletişim araçları açıklanmıştır. Genel olarak medyanın yapısının verilmeye çalışıldığı bu bölümde, özellikle medyanın kamuoyu yaratma işlevi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde medyanın işlevleri de belirtilerek, açıklamalar yapılmıştır. Yerel basının kamuoyu oluşturmada, denetleme ve eleştiri işlevleri üzerinde durulan bu bölümün son kısmında yerel basının özellikleri belirtilerek, yerel basının yaşadığı sorunlar üzerinde durulmuştur. Yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılma sürecinde, yerel basının fonksiyonları üzerinde durulmuştur132 Çalışmanın üçüncü bölümünde, Mersin'de Çınar gazetesi incelenerek, Mersin'de ki yerel yönetim organlarından Büyükşehir Belediyesi ve alt birim belediyeleri ile ilgili haberler incelenmiş ve haber başlıklarının dokümantasyonu yapılarak, tablolar oluşturulmuş ve sayısal karşılaştırmaları yapılmıştır. Yerel yönetimlerin yerel basına haber olma oranları tespit edilmiştir. 1999'da yapılan seçimlerden önceki ve sonraki yerel yönetimlerin, yerel basma konu olma oranları karşılaştırılmıştır.Çalışmanın bu bölümünde araştırma için seçilen Mersin - Ekonomi Politika Gazetesinin arşivinin incelenmesi, arşive ulaşılamaması nedeniyle gerçekleşememiştir.
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY In this work, interactions between local governments and local written press have been searched inside Mersin. The work. Consists three chapters. İn the first chapter mainly, has been studied on the concept of local governments. This chapter in which general information about local gavernments has been explained, before all consept of local governments has been analysed. Explaining the types at the local governments Provincial Local Government, Willage Government, types of local governments have been introduced with their organs and obligations. On municipalities-one of the local governments- has been studied more. Dwelling on autonomous position of municipality, conditions which restrich autonomy of municipalities have been explained. Looking into the changes which have to be made for development of autonomy of local governments, the subject of participation of people to local governments have been explained. In the second chapter dwelling on mass communication, mass media in communication has been explained. Generally in this part which the status of media was studied, especially it has been dwelt on the function of the media to creat public opinion. In the part indicating also the functions of media explanations have been made. At the end of this chapter İn that was dwelt on the functions of control! and cricticism of local media to creat public opinion indicating the character of faces have been dwelt on. It has been studied on the functions of local media in the renewal process of local governments.134 At the third chapter of the work, analysing the Çınar Newspaper and making documantation of the news items, news about the Metropolitan Municipality and the Sub- Unit Municipalities- comporents of local governents- has been searched and the charts the numeral comparision have been drawn up. The rates of local governments being news subject have been fixed. Being news subject rates in local media of local governments before the elections in 1999 and the process after the elections have been compared. In this part of the work as it hasn't been reached the archive of the newspaper analyse of the newspaper Economy and Policy of Mersin(Mersin Ekonomi Politika gazetesi) that has been chosen for the investigation couldn't have been dwelt on.