İşletmelerde örgütsel değişime direnme ve bu sorunun çözümlenmesi üzerine bir uygulama
Thes is the thing applied which is about organizational changes resist in the managements and able to solved to this problem
  1. Tez No: 122252
  2. Yazar: YELDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZAN YELKİKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yaşadığımız dünya, her gün yüzlerce değişikliğin meydana geldiği son derece dinamik bir ortamdır. Bu nedenle, örgütler etkili bir biçimde yaşamlarını sürdürebilmek için, çevrelerindeki ve bünyelerindeki değişimleri sürekli izlemek, yorumlamak ve bu değişimlere uygun olarak gerekli değişiklikleri gerçekleştirmek durumundadırlar. Öte yandan, örgütlerde ortaya çıkan değişmeler işletmelerin eski sorunlarına çözüm getirirken, yeni sorunların çıkmasına neden olur. Çalışanlar, örgütlerde meydana gelen değişimlere çeşitli nedenlerden dolayı direnme gösterirler. Değişimin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, direnmenin en asgari seviyeye indirilmesi ile mümkündür. Bu sebeple, çalışanların değişikliklere gösterdikleri direnmenin nedenlerinin ve çözümlenmesinde kullanılacak yöntemlerin bilinmesi gerekir. Yapılan çalışmada, öncelikle değişim kavramının tanımı, değişim süreci, değişimin örgüt ile ilişkisi, değişimin örgüt çalışanları üzerine etkileri ve değişimin örgüt geliştirme ile ilişkisi genel olarak ele alınmıştır. Daha sonra örgütsel değişim ve amacı, örgütsel değişimi gerektiren iç ve dış çevre koşullan, örgütsel değişim yöntemleri ve örgütsel değişim sureci incelenmiştir. Ayrıca örgütsel değişime direnmenin nedenleri ve direnmenin çözümlenmesinde kullanılabilecek yöntemler üzerinde durulmuştur. Uygulama bölümünde ise Çanakkale'nin Biga ilçesinde faaliyet gösteren bir işletmenin çalışanlarım kapsayan, ankete dayalı bir araştırma yer almaktadır. Bu araştırma sonucu elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile, örgütsel. değişimin çalışanlar üzerindeki etkileri ve değişime direnme sorunları tespit edilerek, bu sorunların giderilmesine ilişkin çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
. ABSTRACT The world we live in, is quite a dinamic environment in which has occured hundred changes. For this reason, organizations have to follow the changes in their environment and structure continually, comment and make the necessary changes appropriately to continue their life effectively. On the other hand changes revealed in the organization cause new problems while solving the enterprise's previous problems. The workers resist some changes in organization for various reasons. To be able to make the change successfully is to be possible with the least decrease in resistance. Because of this, it is necessary to know, the reasons for the resistance which workers show and the methods used in solving them. This study, primarily is concerned with generally the definition of the change concept, the process of change, the relationship between change and organization, the effects of change on the workers of the organization and the relationship between change and the development of organization. Then it is examined, the organizational change and it's aim in internal and external environmental conditions which are required for organizational change, the methods of organizational change and the process of it. Also the reasons for resistance to organizational change and the methods which can be used to solve the resistance are mentioned. In the application stage, there is an investigation based on questionnaire of the business enterprise, which is active in Biga in the country of Çanakkale. Establishing the effects and problems concerning resistance to organizational change on the part of the workers following evaluation of the findings obtained as aresult of this investigation, measures have been proposed as asolution to reduce these problems.