İşletmelerde değişime karşı direnme sorunu ve alınabilecek önlemler konusu ile ilgili uygulama (GAP bölgesinde faaliyet gösteren büyük ölçekli tekstil işletmelerindeki değişim analizi)
- Tez No: 62934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET İşletmelerde değişim ve değişime karşı direnme sorununa yönelik bu araştırma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde değişim kavramı ve yakın kavramlarla ilişkilerini incelemektedir. Bu kavramlar teknoloji, reorganizasyon, örgütsel değişim ve değişim mühendisliğine yönelik vb. kavramlardır. İkinci bölüm, işletmelerde değişim nedenlerini incelemiş olup bu değişimi uluslararası çevre, işletme dışı, çevre ve işletme içi çevre faktörlerini üç kısımda incelemiştir. Üçüncü bölümde, işletmelerde meydana gelen bu değişimin işletme bünyesine uyumu araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, işletmelerde değişime karşı direnmenin önlenmesi için GAP Bölgesinde bulunan büyük ölçekli tekstil fabrikalarında anket uygulanmış olup sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is made up of four chapters. It talks about the variation and insisting on the variation in the managements. In Chapter I is explained between the relation variation concept and the other concepts close the variation. These concepts are about technologyi reorganization and variation engineering. Chapter II explains the reasons of the variations in the managements. These variations were researched in three sections about international environment, both outside and inside of management factors. In Chapter III was researched between the variation in the managements and the adaptation to structure of management. In Chapter IV, in order to prevent insisting on the variation in the managements, on inquiry was applied modern textile factories in Gap region and the results were evaluated.