İngiliz Büyükelçisi Sir Gerard Lowther'in 1908 yılı Türkiye Raporu: Çeviri ve değerlendirme
English ambassador sir gerard Lowther's Report on Turkey for 1908
  1. Tez No: 122259
  2. Yazar: HALİL ERSİN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
İngiliz Büyükelçisi, Sir Gerard Lowther'in 1908 Yılı Türkiye Raporu'nun çeviri ve değerlendirmesinin yer aldığı bu tezde, 1908 yılında Osmanlı Devleti'nin siyasî, sosyal ve ekonomik durumu hakkında genel bir değerlendirme bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kasım-Aralık aylarında gerçekleştirilen Meclis-i Mebusan seçimleri, anayasanın yeniden yürürlüğe konulması sırasında karşılaşılan sorunlar, Osmanlı Devleti'nin borç durumu ve 1908 yılı borçlanması, o devirde özerk bir vilâyet olan Makedonya'nın sosyo-ekonomik durumu, Osmanlı ordu ve donanması hakkında bilgi verilmektedir. Raporda bunların haricinde, gümrükler, Osmanlı Devleti'nin hıfzısıhhası, yabancı devletler ile olan ilişkiler, II. Meşrutiyet'in ilânının Türkiye'de ve batılı devletlerde nasıl karşılandığına dair bilgiler bulunmakta ve yabancı devletlerin Meşrutiyet'e bakışlarına da yer verilmektedir. Raporda İngiltere'nin Türkiye ve Meşrutiyet konusundaki fikirlerine de yer verilmektedir. Raporda; II. Meşrutiyet'in nasıl ilân edildiği, Meclis-i Mebusan'daki önemli kişiler hakkında bilgiler, Osmanlı Devleti'nin ve Makedonya vilâyetinin malî durumu, Osmanlı ordu ve donanması, seçimler, gayrimüslim tebaanın durumu, Anadolu, Arabistan, Libya ve Balkan vilâyetlerinin durumu, Türk-İngiliz münasebetlerinin dünü, bu günü ve geleceği, Osmanlı Devleti' nin sağlık politikaları, gibi konulara değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
General Report on Turkey for the year 1908 which was written by Sir Gerard Lowther, is about the events of the Ottoman Empire in 1908 according to English point of view. Firstly Ambassador gave information about the Constitutional Revolution of 1908 and socio-economic condition of the Ottoman Empire and the Sanitary Administration then the general condition of the provinces and then effect of the Revolution on the people and foreign countries. Also, Ambassador gave information about Ottoman navy and army. Furthermore, paliamentary elections which were held in November-December 1908, difficulties in the restoration of the constitution, condition of Ottoman public debts, socio-economis condition of the Macedonia are given informations. Represantation of Great Britain and Turkey in Constantinapole and London, Turco-Persian frontier, Turkish Ministers and other leading politicians, railways, Macedonian reforms, financial commission and gendarmerie, Arabia, Asia Minor are other subjects in the Report.