Küreselleşme ve Çok Taraflı Yatırım Anlaşması (MAI)
Globalization and Multilateral Agreement on Investment (MAI)
- Tez No: 122260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BOZAĞAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
OXET Küreselleşme.çok farklı tanımlamaların yapıldığı,, karmaşık ve kompleks bir olgudur. Ekonomi biliminde küreselleşme, dünyanın bütünleşmiş tek bir pazar haline gelmesini ifade etmektedir. Sadece teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin bir ürünü olmayıp, ekonomik ve ideolojik faktörlerden de etkilenmiştir. Küreselleşmenin yeni bir olay olup olmadığı konusunda çelişkili yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Geçmişte yaşanan süreçle birebir olmasa da benzerliklerinin olduğu ileri sürebilmektedir. Bu bağlamda küreselleşme sürecinin, Sanayi Devriminden sonra yaşanan kitle üretimi, sermaye birikimi ile başladığı söylenebilir. Ancak, asıl gelişimi,11. Dünya Savaşı sonrası.özellikle uluslararası ekonomik ilişkilerin güçlendiği, sermaye' hareketlerinin hızlandığı ve çokuluslu şirketlerin etkinlik kazandığı dönemde gerçekleşmiştir. Bugün küreselleşme kavramı, sermayenin uluslararası düzeyde hızlanması ve genişlemesinin artık uluslar üstü bir düzeye ulaştığını ifade etmek için kullanılmaktadır. Pek çok düşünür, küreselleşmenin, kapitalizmin gelişiminin hatta krizden çıkışının bir projesi olduğunu ileri sürmektedir. Krizin temelinde sermaye birikimi yetersizliği yattığından, krizin aşılması da sermayenin özgürleşmesini yani küreselleşmesini gündeme getirmiştir. Sermayenin serbestisini sağlamak için uluslararası kurumlar oluşturulmuştur. Bu kurumlardan biri olan GATT ile uluslara! ası mal ve hizmet ticaretindeki sınırlar kaldırılırken, yatırım ve üretim cephesindeki sınırlan kaldırmak için de MAİ Anlaşması hazırlanmış. ancak gerek ülkeler arasındaki uyuşmazlıklar gerekse sivil toplum örgütleri tarafından gösterilen yoğun tepkiler nedeni ile geçici bir süre için askıya alınmıştır. Ancak sermayenin egemen gücü dikkate alındığında böylesi bir anlaşmanın uzun süre askıda kalacağı düşünülmemelidir. Dünya ölçeğinde karşılaşılan en önemli sorunlar ; geçmiş dönemlerde sağlanmış bulunan bazı başarılardan doğmuştur denilebilir. Örneğin, refah eldesi zihniyetine göre ön görülmüş refah devleti ve başarıları... 20. yy' m hemen başlangıç günlerinde uygulamada yerini alan maliye-devlet yapılanması ve başarıları... hemen sonrasında da bilgi toplumunun başarılan... şeklinde sıralamak olasıdır.. 'hV^umnııEkonomilerin yinede istenilen düzeyde sonuçlar vermey işinde bazı etken faktörlerin rol oynadıkları gözlemlenmiş ve gözlemlenmektedir. Örneğin,toplumsal ve ekonomik hayatın görüş alanım daraltan yada zaman zaman sisler içinde bırakan kısa süre öncesinin güçlü sloganları. karşılıklı oluşturulmuş taahhütler ve bunların günümüzdeki uzantılarından etkilenişler olarak sıralayabiliriz Günümüzde gerek küreselleşmeye, gerekse MAÎ benzeri anlaşmalara gösterilen tepkilerin temelinde', sosyal hayat ve insani boyutun gözardı edilmiş olması yatmaktadır. bunlar sisteme dahil edildiğinde, dünyada eşitsizliklerin azalacağı, refahın artacağı öngörülmekledir hJ
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Globalization that has different deflations is a complex and complicated fact The word 'globalization' in economy science expresses the world as a combined marketplace.Globalization has been affected not only scientific development but also economic and ideal factors. Contradictory approaches have been resulted whether globalization is a new occurence or notit could be said that process of globalization has begun since saving capital and pile production which started after industrial revoluation.Besides,true developments in process of globalization have performed the time when the economic contacts were getting stronger and international companies were becoming active after the second world. war.Today, concept of globalization has been expressed as accelerating of expanding capital arrived over nations. The most of thinkers claim that global development and capitalizm have a project Insufficent saving of capital cause crisis.So, exceeding of economical crisis depend on globalizing of capital. Some associations have been established in order to make capital freedom.One of these associations is GATT.On the one hand GATT has abolished boundaries of international trade on the other hand treaty of MAÎ has been signed for the purpose of abolishing boundaries between investment and production.But it has been temporarly postponed by civil society, associations and conflicts between countries. It could be said that the most important problems meeting on the scale of the world have arised from achieved successes in the past Even though economical measures have been giving some results,some facts have been affecting these results negatively.For example ; extansions of some strong1 mottos ot slogans belong to the past have been affecting vision of present economical and social life. There are some reasons why some reactions have been showed against both globalization and some treaties which are similar to 'MAP.According to these resons, humanity and social life have not been taken into consideration.lt is anticipated that if these reasons were added to the system, both injustice would reduce and prosperity would increase.