Farabi'de burhan
Clear demonstration in the Farabi
  1. Tez No: 122280
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
TEZ OZETI: YILDIZ, Ahmet,“Fârâbî'de Burhan”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar, 119 sayfa. Bu çalışmanın amacı, doğruluğundan şüphe bulunmayan ve zorunlu bilgi gerektiren "Burhan teorisi'nin analiz edilmesidir. Araştırma, giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, hedefimizin ne olduğunu ortaya koyduk ve Farabi'nin mantık alanındaki önemine değindik. Birinci bölümde, Burhanın neliği üzerinde durarak; Aristoteles ve İslâm filozofları tarafından nasıl anlaşıldığını inceledik ve burhanın mantık sanatındaki yerinin ne olduğunu tespit etmeye çalıştık. İkinci bölümde, Fârâbî'nin çıkış noktalarının neler olduğunu tespit etmeye çalıştık. Bunları da, mutluluk arayışı olarak felsefe, ayırd etme gücü olarak mantık ve erdem öğretisini kazanma metotları olarak felsefe ve dinin Fârâbî düşüncesindeki yerini inceleyerek ortaya koymaya çalıştık. Üçüncü bölümde, burhana ulaşmada düşünsel birimlerin Fârâbî tarafından nasıl analiz edildiğini ve bunların zihinsel anlamda neler olduğunun ve nereden geldiklerini tespit etmeye çalıştık. Dördüncü bölümde, özel anlamda burhanı, genel anlamda ise kainatı işleten akli unsurların neler olduğunu ve kainatın düşünsel anlamda nasıl işlediğinin Fârâbî'nin felsefi sisteminde analizini yaptık. Bunu da varlığın ilk nedeninden başlayarak akıllar zincirinin varlığa, zihinsel anlamda, nasıl işlerlik kazandırdığını inceleyerek yaptık. Son bölümde, düşünsel birimlerin nasıl çözümlendiğini ve salt burhânsal ilme nasıl ulaşıldığını görmeye çalıştık. Silolojik yöntemden burhana geçişi inceleyerek burhanı kesin ve değişmez ilmî bilginin yöntemi olarak ortaya koyduk. Bu şekilde incelememizin sebebi ilmi bilginin yöntemi olan Burhân'a ulaşmak için hangi aşamalardan geçilmesi gerektiğinin bilinmesi ve burhanın kapsamlı- doğru analizin yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: YILDIZ, Ahmet,“Burhan (Clear Demonstration) in The Fârâbî”, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar, 1 19 p. The purpose of this thesis is to explain and analysis demonstration, (decisive proof). We examine term of demonstration distincting betwen the knowledge of the reason and the knowledge of the fact for an explanatory value and causative scope in the actual nature of things and an affirmation of the mind which states a fact in the Fârâbî' s thought The thesis consist of an introduction and five chapter. The introduction is reserved to i the our purose and consideration of logic in the Fârâbi's thought. İn the first chapter, we examine;“ what is burhan?”and how is Aristotle and philosopher of İslâm participate the burhan. We investigated that burhan is“ decisive proof, ”manifest proof which the infidels are called upon-in vain- to furnish as justification of their false beliefs. The second chapter, gives inforation about Fârâbî' points of beginning. These are searching of happiness and power of logic and doctrine of virtue. The third chapter is related to analysis of intellectual unitys for analysing mode of arguemantation leading to the certitute. İn the fourth chapter we examine element or undertaking burhan' s thought; cause of existence and chain of reasons and relation being of the human and chain of reasons for analiysing burhan. The fiveth chapter consist the designate mode of argumentation. We analysed syllogistic demonstration for researching method of scientific knowledge in the Fârâbî's thought.