İkinci Dünya Savaşı Dönemi'nde Ulus gazetesinin iç ve dış politika değerlendirmeleri
The Evaluations of internal and external policies during the Second World War by Ulus newspaper
  1. Tez No: 122286
  2. Yazar: ALPER BAKACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİGE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Kurtuluş Savaşı döneminde, Milli Mücadeleyi iç ve dış kamuoyuna duyurabilmek için 20 Ocak 1920'de Mustafa Kemal Paşa tarafından kurulan“Hakimiyet-i Milliye Gazetesi”28 Kasım 1934'te“Ulus”adını almıştır. Bu tarihten sonra yayın hayatına“Ulus”adıyla devam eden gazete iç ve dış gelişmeleri kamuoyuna iletme görevini İkinci Dünya Savaşı döneminde de sürdürmüştür. Bu çalışmada basın-kamuoyu ilişkisi irdelendikten ve Türk basın tarihi ortaya konduktan sonra Ulus Gazetesi'nin tarihsel kimliği ve gazetecilik anlayışı ele alınmıştır. Ancak esas olarak, İkinci Dünya Savaşı öncesi ve savaş döneminde meydana gelen iç ve dış politik gelişmelerin gazete sütunlarına nasıl yansıdığı incelenmiştir. Sonuç olarak başından beri CHP'nin yayın organı olduğu bilinen Ulus Gazetesi'nin incelenen dönemler içinde hükümetin sesi olmayı sürdürdüğü, her konuda hükümet ile aynı fikri paylaştığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda çalışma, Ulus Gazetesi kanalıyla İkinci Dünya Savaşı'nın dış politik gelişmelerinin, Türkiye'nin iç politikasını nasıl doğrudan etkilediğini ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The name of“Hakimiyet-i Milliye Gazetesi”(National Sovereignty News) which was founded by Mustafa Kemal on the 20th January 1920 in order to make known the activities of the National Combat by the public in the country and other countries was changed into“Ulus”(Nation) on the 28th November 1934. This newspaper with the name of“Ulus”continued its publishing life during the World War II to announce inner and outer developments to the public. In this study, having examined the relationship between the media and the public, the history of Turkish media, the historical identity and understanding of journalism of“Ulus”are studied. However, it is basically examined how the political developments at homeland and other countries before and during the World War II were reflected in the newspaper columns. In conclusion, it is observed that Ulus, which had been known as the voice of CHP since its foundation maintained being the mouthpiece of the government during the periods which are examined in this study and sharing the same ideas with the government on every subject. Moreover this study handles, via Ulus, how the foreign political developments of the World War II affected directly the inner policy of Turkey. II