The CHP, the U.S., and Ulus: The Portrayal of the United States in Ulus Gazetesi during WWII
C.H.P., A.B.D. ve Ulus: A.B.D.'nin Ulus Gazetesi'nde İkinci Dünya Savaş boyunca yansıtılması
  1. Tez No: 220667
  2. Yazar: ADAM MCCONNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türk-Amerikan ilişkileri konusundaki geleneksel çalışmalar, iki ülke arasındaki politikbağların önem kazanmaya başladığı periyodun 1945-1947 senelerine rastlayandönem olduğuna işaret eder. Oysa ki, o dönem Ulus Gazetesi'nde Amerika BirleşikDevletleri'ne ilişkin olarak yayınlanan makalelere bakıldığında, ki Ulus gazetesi CHP'ningayri resmi yayın organı niteliğini taşımaktaydı, tam anlamıyla olgunlaşmış Amerikancı bir bakış açısınınhalihazırda varolduğu ve hatta kimi makalelerin gazeteye doğrudan doğruya Amerikankaynaklarından çevrilerek aktarıldığı görülür. Bu husus, 2. Dünya Savaşı sonrasındaperçinlenen Türk-Amerikan ittifakının köklerinin tek başına savaş sonrasında oluşanuluslararası konjönktürle, bir başka deyişle 1945-1947 yılları arasındaki döneme özgüsiyasi ve iktisadi koşullarla, açıklanamayacak kadar derinlere uzandığını işaret eder.Tezimin amacı, 2. Dünya Savaşı süreci boyunca Ulus gazetesinde sergilenen Amerikancıbakış açısının tam olarak ne zaman ortaya çıktığını tespit etmek amacıyla, anılan süreçteUlus gazetesinde Amerika Birleşik Devletleri'ne ilişkin olarak yayınlanmış bulunanbilgilerin izini sürerek, bunları göstermek ve değerlendirmektir. Bunun yanında, tezim,1930'lardaki Türk-Amerikan ilişkilerini de değerlendirme kapsamına almaktadır. Tezimde,1930'larda iki ülke arasında görülen münasebetlerin ivme kazanarak daha kapsamlı siyasal,iktisadi ve kültürel ilişkiler için yol gösterici niteliğe büründüğü tespit edilmektedir.Tezim, ayrıca, Ulus gazetesininTürk toplumu içindeki rolünün yanı sıra, adı geçengazetenin temel Amerikan bilgi kaynağı olma özelliği taşıyan Reader's Digest'in deAmerikan toplumu içindeki rolünü ve bu yayın organının 2. Dünya Savaşı esnasındaAmerikan hükümetinin propaganda faaliyetlerindeki işlevini de masaya yatırmaktadır.Tezimin görüşü, Amerikan kaynaklı bilgilerin Ulus gazetesinin savaş sürecindegerçekleştirdiği yayın faaliyetlerinde çok önemli bir rol oynadığı yönündedir. Buna ekolarak, Ulus'un Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı sergilediği olumlu bakış açısı ilegazetede yer alan Amerikancı ve Amerikan kaynaklı yayınların yaygınlığını açıklayabilmekiçin Türk ve Amerikan yönetimleri arasında 1930'larda ve 2. Dünya Savaşı sırasındayaşanan ilişkilerin yeniden tahlil edilmesi ve değerlendirilmesi gerektiği sonucunaulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional accounts of Turkish-American relations point to the 1945-1947 period as the point at which political ties between the two countries became“important.”However, when one looks at the information about the United States published by Ulus Gazetesi, the semi-official newspaper of the CHP, during that period, one sees a fully-developed pro-U.S. perspective, complete with many articles directly translated from U.S. sources. From this situation, we can infer that the Turkish-American alliance cemented after WWII had deeper roots than just the international situation following the war.In an effort to determine exactly when the pro-U.S. outlook displayed in Ulus during WWII developed, this thesis identifies, traces, and assesses the information about the U.S. that the newspaper published during the war years. This thesis also evaluates Turkish-American relations during the 1930s and finds that the 1930s saw an advance in the relations between the two countries, and prepared the way for a more comprehensive political, economic, and cultural relationship. The role of Ulus in Turkish society, and the role of Reader's Digest, the primary source of Ulus' U.S.-sourced information, in American society and the U.S. government's WWII information efforts, are also examined.The thesis concludes that U.S.-sourced information played an important role in Ulus' wartime publishing practices and that relations between the Turkish and U.S. governments during the 1930s and WWII need to be re-evaluated in order to explain Ulus' pro-U.S. attitude and the prevalence of pro-U.S. and U.S.-sourced information in the newspaper during WWII.