Anonim ortaklıkların kendi pay senetlerini iktisabı
Corporations acquisition of its own shares
  1. Tez No: 122319
  2. Yazar: DİLEK BALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Anonim ortaklıkların kendi pay senetlerini iktisabı Türk hukukunda yöneticilerin manipülatif işlemlerine imkan verdiği; sınırlı sorumluluğu olan anonim ortaklığın malvarlığının ve alacaklılarının korunması gerektiği dikkate alınarak TTK'nun 329'uncu maddesi ile kural olarak yasaklanmıştır. İktisabın bir zorunluluktan doğabileceğinin veya ortaklık için sakıncalı olmayacağının kabul edildiği durumlarda TTK bu kurala sınırlı sayıda istisna öngörmektedir. Anonim ortaklığın kendi pay senetlerini iktisap etmesini kural olarak yasaklayıp, bu yasağa sınırlı sayıda istisna getiren TTK md.329 ile bu konuda Kara Avrupa hukuk sisteminde geçerli olan ilke benimsenmiş olmaktadır. Anglo-Amerikan hukuk sisteminde ise yasak geçerli değildir. Sermaye piyasasında zaman zaman görülen ekonomik krizler sırasında durgunluğa düşen ortaklık paylarının daha fazla değer kaybetmelerini önlemek için, ortaklığın kendi pay senetlerini satın almak suretiyle değerlerini koruması ve sonradan da bu senetleri tekrar piyasaya sürebilmesi yararlı bir işlemdir. Öte yandan, bazı hukuk sistemlerinde, ortaklığın kendi pay senetlerini iktisabına ilişkin hükümler, bağlı ortaklıklar hakkında da uygulanmaktadır. Bu nedenle, ortaklıkların kendi pay senetlerini iktisap etmesine belirli şartlar altında imkan verilmesi, giderek önem kazanan bir husus olmaktadır. Konu, önemi nedeniyle, TTK'nun Avrupa Birliği düzenlemelerine uyumu amacıyla Adalet Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalarda ele alınmaktadır. Bu çalışmada, anonim ortaklıkların kendi pay senetlerini satın almak istemelerinin nedenleri, fayda ve sakıncaları, iktisap yasağının nedenleri, yasağın özellikle karşılıklı iştiraklerde uygulama alanı, yasağın istisnaları, bu istisnai hallerde iktisabın şartları ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Konuya ilişkin Avrupa Birliği ve çeşitli ülke hukuklarındaki düzenlemelere yer verilmiş olup, çalışmanın sonuç bölümünde ise ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Considering that it may lead to the manipulative actions of the managers and depending on the necessity to preserve the creditors and estate of the companies that hold limited liability, Turkish Commercial Code provides companies limited by shares may neither acquire its own shares nor accept them by way of security or pledge (Turkish Commercial Code 329.1). Due to the Code, companies limited by shares may not acquire its own shares even if freely disposable equity of the amount necessary for this purpose is available. Agreements and contracts relating to the acquisition or acceptance as security or pledge by the company limited by shares are null and void (Turkish Commercial Code 329.1). The Turkish Commercial Code considers such a transaction to be a redemption of share capital. On the other hand, shareholders have no right to claim repayment of the sums paid. The Turkish Commercial Code does not contain any provision in relation to companies limited by shares that have a mutual interest in each other. Therefore, as a rule, subsidiaries may hold the shares of their parent company, provided that any related transaction does not constitute a fraud or is otherwise illegal, e.g. is an indirect violation of Article 329 Turkish Commercial Code. Despite a few exceptions, the mentioned article of Turkish Commercial Code, by prohibiting the companies' acquisition of its own shares accepts the European Law System, whereas the Anglo-American System determines no prohibition. However, it is apparently profitable for the companies acquisition their own shares at the crisis periods and selling them back afterwards, in order to prevent the shares' value loss and keep them stable at occasional crisis in capital markets. Furthermore, the provisions determining the companies' acquisition its own shares are applied to the subsidiaries as well. As a result, the subject of permitting acquisition of own shares under some circumstances has attracted great attention. For this reason, due to the XIIIcorrespondance with the European Union's regulations the subject is being held at the studies of Ministry of Justice. XIV