Vahiy geleneğinde emr kökünün semantik açıdan incelenmesi
Studying of 'emr' in the tradition of revaluation by the view of semantic
  1. Tez No: 122318
  2. Yazar: ALİE APTOURACHMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Aptourachman, Alie, Vahiy Geleneğinde Emr Kökünün Semantik Açıdan İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Salih Akdemir, 169s. Kur'andaki ayetlerin önemli bir kısmı günümüz müslümanları tararından yanlış anlaşılmaktadır. Bu nedenle Kur'an'ı doğru anlamak için yeni metotlar geliştirilmelidir. Bu metotlardan birisi de“art süremli semantik inceleme metodu”olmalıdır. Art süremli semantik, sözcüklerin zaman içinde hangi anlamlarda kullanıldığını, sözcüklerdeki anlam kaymaları, anlam daralmaları ve genişlemelerini tespit eder. Kur'an'daki sözcüklerin de bu metotla incelenmesi gerekmektedir. Elimizde bulunan Arapça sözlüklerin Kur' an dönemi arapçasını ortaya koymada yetersiz olması, Kur' an sözcüklerinin vahiy geleneğinde incelenmesini gerektirmektedir. Sami kültürün ürünü olan Eski Ahit ve İnciller Kur' an' in anlaşılmasında çok büyük önem arz etmektedirler. Arapça ile birçok ortak özelliğe sahip olan diğer Sami dilleri sayesinde Kur' an sözcüklerinin kök anlamlarını tespit etmek ve bu sözcüklerin diachronic değişimini incelemek mümkündür. Buna göre Kur' an' da geçen emr kökünün kök anlamı“demek”,“söylemek”tir. Ancak kelime daha sonra“emretmek”anlamını kazanmıştır. Belli bir zamandan sonra ise bu kelimenin kök anlamı unutulmuştur. Bu yüzden emr kökünün geçtiği bazı Kur' an ayetleri Türkçe'de yanlış anlaşılmaya başlanmıştır. Bu tür yanlış anlamaların tespit edilmesi ve giderilmesinin en önemli yolu, Kur'an'ın vahiy geleneği içerisinde art süremli bir metotla incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Aptourachman, Alie, Studying of“emr”in the Tradition of Revaluation by the Wiew of Semantic, Masters Thesis, Advisor: Prof. Dr. Salih Akdemir, 169p. The important part of Quran have been misunderstood by the Muslims nowadays. That's why we need to develop new methods to understand the Quran. One of these methods is called“diachronic semantic research method”. Diachronic semantics studies the meaning of the words in the history and their uses in language; it examine how the meanings of words shift i.e., how the meanings of words are being expanded or narrowed. We have to examine the words of Quran by this method to understand it as Muhammed and his followers understood it. Since Arabic dictionaries we have are not sufficient it is necessary to examine the words of Quran in the tradition of revaluation. Old Testament and the Gospels wich are product of the Semitic culture have a great importance in understanding the Quran. Trhough other Semitic languages which have a lot of common denominators with Arabic, it is possible to establish the base meanings of Qurans words and to examine their diachronic chaingings. According to this the meaning of root emr in the Quran is“to say”. Then, this word has got the meaning of“command”. After a particular time, the main root meaning of this word had forgotten. Because of this, some of the Quran verses has been understood incorrectly. The basic way to determine and to remove these misunderstandings is to examine the Quran in the tradition of revelation by the diachronic semantic method.