Türkiye'deki yatırım fonlarının performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of mutual funds performance in Turkey
- Tez No: 122320
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Yatırım fonlarında performans ölçümü, gerek yatırımcılar ve gerekse alacağı ücret, fonun performansına bağlı olan yönetici için büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla, performans ölçümü, akademik çevrelerde en çok araştırılan konulardan birisi olmuştur. Performans ölçümündeki temel amaç, fon yöneticisinin, karşılaştınlabilir bir gösterge portföyüne (benchmark) ve/veya aynı yatırım amaçlarına sahip diğer fonlara göre nasıl performans gösterdiğini saptamaktır. Bu amaca yönelik olarak, literatürde çok sayıda performans değerleme ölçütleri önerilmiş ve uygulanmıştır. Bu ölçütlerin en çok bilinenleri arasında; Sermaye Varlıklarını Fryatlandırma Modeli'nden geliştirilen Sharpe oranı, M2 ölçütü, Treynor indeksi ve Değerleme oranı gibi geleneksel yöntemler ile şu anda ABD'deki Morningstar firması tarafından yapılan Morningstar yıldız derecelendirmesi ve yöneticinin piyasa zamanlamasını ölçen Treynor-Mazuy kuadratik v regresyon modeli üe Merton-Henrkisson kukla değişkenli regresyon modeli gibi geleneksel zamanlama testleri yer almaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki yatırım fonlarının performansları analiz edilmiştir. Analize konu olan veri seti, 75 A-tipi yatırım fonu ile 65 B-tipi yatırım fonunun Ocak 1999- Aralık 2001 döneminde aylık getirilerine dayanmaktadır. Çalışmada üç önemli sonuca ulaşılmıştır. Birincisi, performans sıralaması yapan ölçütler (Sahrpe oranı, M2 ölçütü, Treynor indeksi ve Morningstar yıldız derecelendirmesi) A tipi fonlar için çok benzer sonuçlar vermiştir. Buna karşın, söz konusu ölçütlerin sonuçlan B tipi fonlar için önemli farklılıklar göstermiştir. Bu sonuçlar, anılan ölçütlerin tamamının A tipi fonlar için uygun performans ölçüm teknikleri olduğunu, B tipi fonlar için ise toplam riski esas alan Sharpe oram ve M2 ölçütünün sistematik riski esas alan Treynor indeksine göre daha üstün teknikler olduğunu ortaya koymaktadır. İkincisi, pazar portföyüne göre istatistiksel olarak daha üstün performans gösteren A veya B tipi fonun çok az sayıda olduğu anlaşılmıştır. Üçüncüsü ise, istatistiksel olarak piyasa zamanlaması yeteneğine sahip fon yöneticisi hemen hemen hiç tespit edilememiştir. Bu bulgular, Türkiye'deki ?a yatırım fonu yöneticilerinin genel olarak çok üstün performans sergilemediklerini göstermektedir. Bu çalışmada ayrıca, yatırım fonlarının performans sonuçlarının yatırımcılara sunulmasına ilişkin global standartlara ve Türkiye'deki yatırım fonu endüstrisinin genel bir değerlendirmesine yer veınflmiştir. 147
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF MUTUAL FUNDS PERFORMANCE IN TURKEY Mutual fund performance measurement is an active area for academic research since it continues to be vital of interest to investors who need to make informed decisions and to mutual fund managers whose compensation is tied to fund performance. The basic idea behind performance measurement is to determine how well the fund manager did relative to comparable“benchmark”portfolio and/or other funds with the same investment objectives. For this purpose, a variety of performance evaluation measures have been proposed and implemented. The most popular measures are as foEows: traditional methods developed from Capital Asset Pricing Model (Le. Sharpe ratio, M measure, Treynor index, Jensen alpha and Appraisal ratio), Morningstar rating system currently provided by Morningstar Inc. in the USA, and traditional tests of market timing ability (Le. Treynor-Mazuy quadratic regression model, Merton-Henrkisson dummy variable regression model). In this study, mutual funds performance in Turkey has been analyzed. Data set is based on monthly returns of 75 A-type mutual funds and 65 B-type mutual funds over the period January 1999 through December 2001. Three conclusions emerged from this study. First, the study finds that performance-ranking measures (Le. Sharpe ratio, M2 measure, Treynor index and Morningstar star rating) yield very similar results for A- type funds. In contrast, these measures disagree for B-type funds. The results of rankings also imply that all performance-ranking measures are appropriate tools for A- type funds, while the performance-ranking measures based on total risk (Le. Sharpe ratio, M2 measure) is more appropriate tools than measures based on systematic risk (Le. Treynor index) for B-type funds. Second; there is a little evidence that any A-type or B-type individual fund was able to do significantly better than comparable benchmark portfolios. Third, the study finds a little or no evidence of statistically significant market timing ability for the entire sample. So, these conclusions, in general, do not support the existence of over-performed mutual fund portfolio managers in Turkey. The study also briefly describes global performance presentation standards and an evaluation of Turkish mutual fund industry. 146