Türkiye'deki iletişim araştırmalarında eğilimler: Yüksek lisans tez çalışmaları üzerine bir inceleme
The Tendencies of communication research in Turkey: A study on master theses
  1. Tez No: 122325
  2. Yazar: DERYA SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET İletişim alanının son otuz yılma göz atıldığında görülebileceği gibi, iletişim araştırmaları hızla artmaktadır. Bu çalışmanın amacı da; alandaki kuramsal ve yön- tembilimsel yaklaşımlar açısından, günümüzdeki iletişim çalışmalarının akademik eğilimlerini saptamaktır. Bu çalışmada, altı üniversitenin (Anadolu Üniversitesi, An kara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marma ra Üniversitesi) iletişim fakültelerinde 1994-1997 yılları arasında hazırlanmış olan, toplam 157 yüksek lisans tez çalışmasının genel bir profili çıkarılmış ve araştırma eğilimleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, iletişim çalışmalarındaki farklı eğilimler ayırdedici özellikleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bu eğilimler kategorik ayrımlar üzerinden anlatılmış ve olabildiğine şematize edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümün de ise, yüksek lisans tez çalışmaları üzerine yapılan araştırmanın sonuçları sunulmuş tur. Bu bölümde, çalışma kapsamına giren yüksek lisans tez çalışmaları; hazırlandık ları fakülteler, odaklandıkları konular, bu konulan ele alış biçimleri, kullandıkları araştırma yöntemlerine göre ayrıntılı bir şekilde sınıflandırılmıştır. Bu çalışmaların, iletişim araştırmalarındaki kuramsal ve yöntembilimsel çeşitlilik ile paralellik taşıyıp taşımadığı, hangi kuramsal yaklaşımları benimsedikleri ve kuram-yöntem açısından bütünlük taşıyıp taşımadıkları, veri toplama-değerlendirme-yorumlama biçimleri de araştırılmıştır. Alanın genel durumu değerlendirildiğinde, yüksek lisans tez çalışmalarının, alandaki farklı yaklaşımların kuramsal ilgileri, iletişimi sorunsallaştırma biçimleri, iletişim çalışmalarının disiplinlerarası özellikleri, odaklanılan sorunlar ve araştırma konuları ile paralellik taşımadığı gözlenmiştir. 145
Özet (Çeviri)
SUMMARY As is evident from even a quick glance at the field of communication over the last thirty years, communication researches have been accumulated increasingly. The aim of this study is trying to determine the current academic tendencies of master theses in terms of the theoretical and methodological approaches in the field. In this study, master theses, which are prepared in six communication faculties (at Anadolu, Ankara, Ege, Gazi, Istanbul, Marmara Universities), in 1994-1997 and the total is 157, are profiled and that researches tendencies are determined. In First Chapter of this study, different tendencies of communication studies are defined distinctive properties. These are described as categoric differences and possibly schematized. In Second Chapter, results of research that on master theses are presented. In this chapter, master theses are classified in detail according to facul ties, focused on subjects, ways of explaining these subjects and research methods. It is explored that whether master theses have similarity about theoretical and methodo logical variety of communication researches. Also it is examined, which theoretical approaches are adopted and whether these studies have totality about theory- method. Furthermore, ways of data collection-assessment-commentary are explored. Result of considering general situation of the field is considered, it would be say that master theses are not similar with theoretical concerns, problematization ways of communication, interdisciplinary characteristics of communication studies, focused problems and subjects of researches of significant approaches in the field. 146