Özsaygının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of self-esteem in terms of some variables
  1. Tez No: 122324
  2. Yazar: SİBEL VEZİR BAŞKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin özsaygı düzeylerinin cinsiyet, sınıf ve sosyoekonomik düzey açısından incelenmesidir. Ayrıca özsaygı ve akademik basan arasındaki ilişki ve özsaygının akademik başarıyı ne kadar yordadığını incelenmektedir. Araştırma 1999-2000 eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki 3 ayrı lisede gerçekleştirilmiştir. Örnekleme lise 1. ve lise 3. sınıfta okuyan 276 kız ve 279 erkek olmak üzere 555 öğrenci alınmıştır. Öğrencilerinin özsaygı düzeylerini ölçmek amacıyla Coopersmith Özsaygı Ölçeği, sosyoekonomik düzeylerini belirlemek için Sosyoekonomik Düzey Ölçeği kullanılmıştır.Akademik başarıyı ölçmek için okul kayıtlarından yararlanılmış, öğrencilerin 1999-2000 öğretim yılındaki 1. döneme ait not ortalamaları alınmıştır. Bu ölçeklerin uygulanması sonucunda elde edilen veriler 3X2X2 varyans analizi, korelasyon, regresyon analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçta, özsaygı üzerinde cinsiyet, sınıf ve sosyoekonomik düzeyin temel etkilerinin anlamlı olduğu görülmüştür. Ayrıca özsaygı üzerinde cinsiyet, sınıf ve sosyoekonomik düzeyin üçlü ortak etkisi saptanmıştır. Öğrencilerin sahip oldukları sosyoekonomik düzeyleri arttıkça özsaygı düzeylerinin de arttığı görülmüştür. 95Akademik basan ile özsaygı düzeyi arasında anlamlı ancak düşük düzeyde bir ilişki (.31) bulunmuştur. Özsaygının akademik başarının %12'sini açıkladığı belirlenmiştir. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study was to investigate self-esteem of high school students in relation to gender, class and socioeconomic status. Moreover, relationship between self-esteem and academic achivement and prediction of academic achivement from self-esteem were investigated. The study was done at three different high schools of Ankara at 1999-2000 education year. The sample consisted of 555 first and third class high school students. 276 of the participants were females while 279 were males. Coopersmith Self-Esteem Inventory was used to measure self-esteem of the students and Socioeconomic Status Scale was used to determine socioeconomic status of the students. To measure academic achivement, school records were used and cumulative grade point of the students for first term of the 1999-2000 education year was taken as a criteria for academic achivement. The data gathered as a result of the measurements was analysed through 3x2x2 analysis of variance, correlation and regression statistical analysis techniques. The results of the study indicated that there were main effects of gender, class and socioeconomic status of the students on their self-esteem. Moreover, there was an interaction effect of gender, class and socioeconomic status on self-esteem of students. When socioeconomic status of the students increased, self-esteem level of them also increased. 97It was also found that there was a significant relationship between self-esteem and academic achivement. However, the strenght of the relationship was moderate (.31). Self-esteem explained 12% of the academic achivement. 98