İzmit Körfezi'nde çevre sorunları
Enviromental problems in İzmit Bay
  1. Tez No: 122336
  2. Yazar: ARZU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Çalışma alanını Marmara Bölgesi'nin doğusunda yer alan Kocaeli Yarımadası ile Armutlu Yarımadası arasında doğu-batı doğrultusunda uzanan, İzmit Körfezi çevresinde endüstrinin yoğunlaştığı dar kıyı kesimi oluşturmaktadır. Burada yer alan Kocaeli ili; sermaye birikimi, iş, ulaşım, eğitim olanakları ve Türkiye'nin ekonomisini yönlendiren İstanbul'a yakın konumu nedeniyle son 30 yıl içerisinde hızlı bir gelişim içine girmiştir. İzmit körfezini kuşatan dar kıyı düzlükleri ile gerisindeki tepelik alanlardan oluşan çalışma alanında; endüstri tesisleri ve yerleşimler kıyı düzlüklerinde yoğunlaşmaktadır. Evsel ve endüstriyel atıklar, havaya kansan zehirli gazlar vb. kirleticilerin yarattığı çevre sorunlarının boyutları sürekli artmaktadır.Türkiye'nin ekonomisinde önemli paya sahip tesislerin (petro-kimya, gübre, metal eşya, makina, gıda, boya endüstrileri vb) körfez çevresinde toplanmasına bağlı olarak iş olanaklarının fazla olması bölgeye yapılan göçleri artırmıştır. Artan nüfusun konut, altyapı hizmetlerinin karşılanamaması ise çarpık kentleşme ve çeşitli çevre sorunlarını beraberinde getirmiştir. Ayrıca Kuzey Anadolu Fayı üzerinde yer alan ve I. derece deprem riski taşıyan alanda yoğunlaşan bu tesislerin daha az risk taşıyan alanlara kaydırılması ve 1999 Marmara depremindeki kayıplar gözönünde bulundurularak jeolojik, jeomorfolojik, klimatik ve hidrografik özelliklerin çok iyi saptanması, plansız yapılaşmanın önlenmesi ve çevreye zarar verenlere uygulanacak yaptırımların caydırıcı olması için çalışmaların sürdürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The area selected for research is the littoral zone of industrial concentration around the Bay of İzmit, which stretches in an east-west direction between the Kocaeli peninsula (lying to the east of the Marmara region) and the Armutlu peninsula. Located here is Kocaeli province, which, because of its high level of capital accumulation, its employment capacity, its transport and communications network and its educational infrastructure, as well as its proximity to Istanbul (with its leading role in the Turkish economy), has taken off into accelerated development over the last three decades. Ringing İzmit Bay are coastal strips with higher ground rising behind them, and it is in these narrow flatlands that both industrial plants and settlement areas have come to be concentrated. This is giving rise to growing environmental problems due to a variety of pollutants, including both residential and industrial effluents, including emissions of poisonous gases. As more and more enterprises comprising a major portion of the Turkish economy (including especially petrochemicals, artificial fertilizers, machinery and equipment, metalware, food and dyes) have moved into the Bay area, there has also been a commensurate increase in employment opportunities, attracting further migration into the region. But as the residential and infrastructural needs and requirements created by this population growth have not been properly met, this has led to a deformed, distorted pattern of urbanization, exacerbating the environmental problems mentioned above. On top of everything, the whole area sits astride the North Anatolian Faultline, and is therefore a prime risk area for earthquakes. Given the magnitude of the losses suffered as a result of the 1999 Marmara earthquake, it becomes all the more urgent for the industrial plants and establishments in this high-risk zone to be shifted to lower-risk areas; for the geological, geo-morphological, climatological and hydrographical characteristics of the Bay area to be very carefully studied and precisely identified; for all unplanned building activity to be prevented; and for all environmental protection measures to incorporate a significant level of deterrence.