İzmir Körfezi'nde fitoplankton topluluğunda ağır metal akümülasyonu
Heavy metal accumulation of phytolankton communities in Izmir Bay
- Tez No: 542831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YEŞİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Nüfus artışı, sanayileşme ve etkin tarım faaliyetlerinin, dünyanın kısıtlı yeraltı ve yerüstü kaynaklarını tükettiği ve çevre sorunlarını arttırdığı bir gerçektir. Bu tezin amacı İzmir İç Körfezi'nden alınan su örneklerinin süzülmesiyle elde edilen kaynakların içeriğindeki fitoplankton türlerinin fotometrik artışlarını gözlemlemek, farklı azot kaynakları kullanıldığında büyüme hızları ve artış oranlarını karşılaştırmak, farklı konstantrasyonlarda uygulanan Cu, Zn ve Mn ağır metallerinin fitoplanktondaki üremeye etkisinin araştırılmasıdır. Voltametrik ölçümler sonucunda (2015, Ağustos -2016, Mart) örneklerde ağır metal konsantrasyonlarının değerleri azot kaynağı olarak NO3 kullanıldığında maksimum birikim seviyeleri yaklaşık Cu için 1200 mg Cu/gdw, Mn için 1300 mg Mn/gdw, Zn için 5500mgZn/gdwolarak ölçülmüştür. Azot kaynağı olarak amonyum kullanıldığında ise Zn kültürleri için ölçüm yapılamamış olup Cu için maksimum değer yaklaşık mg 1200mg Cu/gdw, Mn için ise yaklaşık maksimum değer 1500 mg Mn/gdwolarak ölçülmüştür. Bununla birlikte kullanılan azot kaynağının büyüme hızına ve ağır metal birikimine direk etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that population growth, industrialization and agricultural activities consum elimited underground and surfacere sources of the world and increase environmental problems. The aim of this study is to observe the photometric increments of phytoplankton species and to compare the growth rates and growth rates when using different nitrogen sources and to investigate the effect of heavy metals(Cu, Mn and Zn) in different concentrations on theproduction of phytoplankton in heavymetals. When nitrate is used as a nitrogen source as a result of voltammetric measurements, maximum accumulation levels were measured as 1200 mg Cu/gdw for Cu, 1300 mg Mn/gdw for Mn, and 5500 mg Zn/gdw for Zn. When ammonium was used as the nitrogen source, no measurement was made for Zn cultures and the maximumvalue for Cu was measured as 1200 mg Cu/gdw and the maximum value for Mn was measured as 1500 mg Mn/gdw. However, it has been found that the nitrogen source used has a directeffect on thegrowth rate andheavy metal deposition.