Yönetimde karar verme süreci ve bilgi merkezlerinde uygulanması
Decision making process in management and practice in information centers
  1. Tez No: 122337
  2. Yazar: MALİK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Yönetim olgusunun süreçlerinden olan karar verme süreci, yönetimin diğer süreçlerini doğrudan etkilemektedir. Her faaliyet bir karar ile başlamaktadır. İnsan yaşamının her aşamasında olduğu gibi, örgütsel faaliyetlerde de karar verme süreci yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu bağlamda formel bir örgüt olan bilgi merkezlerinde, bilimsel yönetimin aşamalarından olan karar verme süreci, belirlenen amaçlar doğrultusunda yürütülen hizmetlerde kendisini göstermektedir. Bu çalışmada, karar verme süreci irdelenerek, söz konusu sürecin bir bilgi merkezinde nasıl yaşandığı ve yaşanması gerektiği ortaya konulmuştur. Bunun gerçekleştirilmesi amacıyla Ankara'da bulunan örgütlenmiş 22 üniversite kütüphanesi yöneticisi ile bağımlı görüşme tekniği kullanılarak bir kullanıcı araştırması yapılmıştır. Bu araştırmada, yöneticilerin karar verme sürecindeki davranışları ve bu sürecin, bilgi merkezinin hedefleri doğrultusunda işlevlerine, ne ölçüde yansıdığı ortaya konmuştur. Çalışmanın sonunda, bilgi merkezi yöneticilerinin, mevcut iç ve dış faktörler ile birlikte yönetimsel yapı ve doğurduğu hiyerarşik ilişkiler sebebiyle, karar verme yetkilerinin sınırlı olduğu ve bu durumun bilgi merkezi işlev ve hizmetlerini olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The decision process, which is one of the factors of management, directly effects the other processes of management. Every action starts with a decision. Just as in all stages in human life, the decision making process is intensively experienced in organizational actions. In this context, in the information centre, which is a formal organization, one of the stages of scientific management, the decisions making process, shows itself in services with set goals. In this thesis, how the above mentional process is and should be experienced has been put forward by examining the decision making process. In order the achieve this, a“user survey”has been conducted in Ankara with 22 university library managers. In this research, it was put forward to what extend the reactions of managers, put forward in the decision making process and the process itself into their function in line with goals of the information centre. At the end of the thesis, it was concluded that decision making authorities of information centre managers is limited due to present internal and external factors and direct hierarchial relations and that this has negative effects on function and services of the information centre.