Azerbaycan Cumhuriyeti'nde yasama organı
The Parliament in the Azerbaijan Republic
- Tez No: 122335
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bir yasama organı olan parlamento devlet organları içinde büyük öneme sahiptir. Bu bağlamda, Parlamento, Anayasa Hukukunun önemli ve güncel konularından birini oluşturmaktadır. Tarihin eski dönemlerinde ortaya çıkan parlamento, yüzyıllar boyu varlığını sürdürmüş ve günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Azerbaycan'da ilk parlamento 1918 yılında ortaya çıkmış ve 1920 yılına kadar faaliyette bulunduğu kısa bir süre zarfında önemli nitelikte çalışmalar yapmıştır. Sovyetler Birliği dönemide Azerbaycan Parlamentosu'nun yetkileri çok kısıtlı olmakla birlikte, SSCB'nin sonlarına doğru parlamento siyasi hayatta etkin konuma gelmeğe başlamış ve günümüze değin sürekli bir gelişme çizgisi göstermiştir. Günümüzde Azerbaycan Parlamentosu 125 milletvekilinden oluşmaktadır. Azerbaycan'da adaylık bağımsız ve partili olmak üzere iki şekilde ileri sürülebilmektedir. Bağımsız adaylık sadece dar çevreden ileri sürülebilmesine karşılık, partiler hem dar hem de milli çevreden aday ileri sürme yetkisine sahiptirler. Seçimlerin genel yönetimi Merkezi Seçim Komisyonu, seçim sonuçlarının denetimi ve onaylanması ise Anayasa Mahkemesi tarafından yapılmaktadır. Parlamento toplantıları en 83 milletvekilinin katılması ile yapılmaktadır. Bazı konularla ilgili kanunların 83 oyla kabul edilmesine karşılık, diğer kanun ve kararlar 63 oyla kabul edilmektedir. Anayasal kanunlar için ise 95 oy şartı aranmaktadır. Azerbaycan Parlamentosu'nun yetkileri Anayasa ile belirlenmiştir. Parlamentonun bu yetkiler dışına çıkması söz konusu değildir. Milli Meclis' te 157kanunlar üç aşamalı bir görüşmeden sonra kabul edilmektedirler. Azerbaycan'da milletvekillerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı, Yüksek Mahkeme ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu kanun teklif etme hakkına sahiptirler. Parlamentoda kabul olunan konular Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilebilmektedir. Cumhuraşkanı kanunu geri gönderdiğinde kanunun kabul olunmamasını veya bazı değişikliklerle kabul olunmasıını isteyebilir. Cumhurbaşkanının sıradan kanunlar için geciktirici veto, anayasal kanunlar için ise mutlak veto yetkisi vardır. Azerbaycan'da yönetim biçimi olarak başkanlık sistemi benimsenmiş, yalnız cumhurbaşkanı güçlü yetkilerle donatılarak yasama organı ikinci dereceli bir konuma itilmiştir. Anayasa ile parlamentoya yürütme üzerinde bazı yetkiler tanınmakla birlikte, bu yetkilerin kullanılma mekanizmaları güçleştirilmiştir. Anayasada yapılan bu düzenlemenin isabetli olduğu söylenemez. Çünkü parlamentonun yürütmeyi denetleyememesi belli bir süre geçtikten sonra siyasi dengelerin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden yeni anayasal düzenlemeler yaparak parlamentonun daha etkin bir konuma getirilmesi gerekmektedir. 158
Özet (Çeviri)
SUMMARY Parliament As a low-making body, occupies an important place among other state organs. In this context appear as an important subject in contemporary Constitutional Law. Studies Parliament takes its history from ancient times sustained its existence over centuries and have taken its current. The first parliament in Azerbaijan was established in 1918 and in short period of time made important impovements. Although in period of the Soviet Union the powers of Parliament of Azerbaijan were restricted, parliament gradually took up more active position in the political arena and since then had showed continuous performans. Parliament of Azerbaijan consists of 125 deputies. There are two ways in prezenting candidacy in Azerbaijan, independent and party member. In spite of independent form that is presenting from narrow constituency, party members have the competence of presenting the candidacy both from narrow and national constituency. The general adminstration of election is carried out by the Central Election Commission, the supervision and approval election result is in competence of the Constitutional Court. Parliament sessions carry out by participation of at least 83 deputies. Despite taking decision on some subjects with 83 the majority of votes, other laws and decisions can be taken by 63 votes. For laws related with constitution, there is a barrier of 95 votes. The powers the Parliament of Azerbaijan are determined by the Constitution. There is no subjects about breaking out of that authorization boundary. The laws are pass through three phase discussion in the National Mejlis. Apart from 159deputies, the President, Supreme Court and the Parliment ofNahchivan Autonomous Republic also have the right to propose law. The President has the right to veto over the legislation adopted by Parliament. The President can request from the Parliament for non-acceptance or acceptance with some corrections the law that sent back. The Presidents veto can take two forms: Delaying veto for ordinary laws and absolute veto for constitutional laws. Azerbaijan has accepted the presidential system. The Presidents dominant position in relegated legislation organ to secondary position. Parliament has some competence over administration provided by the Constitution, but using that mechanisms is difficult. This charaktereistic in terms of the making of the system. That is, the fact that that the Parliament that can't supervise the administration would lead to political imbalances. In this respect new constitutional arrangments would be desirable the parliament more effective. 160