İran'da Meşrutiyet Devrimi (1906-1911)
Constitutional revolution in Iran (1906-1991)
- Tez No: 122341
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET 1906 'den gerçekleşen Meşrutiyet Devrimi çağdaşlaşmanın mantıksal sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İran'da çağdaşlaşma tepeden inmeci başlamış ve başarısız olmuştur.Tepeden inmeci çağdaşlaşma projesinin yenilgisi değişim ve yenilik taleplerinin toplum içine inmesini neden olmuştur.Toplumun tabanına inen çağdaşlaşma talepleri çeşitli toplumsal,kültürel,dinsel ve siyasal öğelere eklemlenmiştir. Bu sürecin sonucu olarak 1905 'de başlayan protestolar 1906 'da meşrutiyet fermanının verilmesi ile sonuçlanmıştır. İran'da meclis kurulmuş ve devlet meclisin denetiminde idare edilmeye başlanmıştır. Meclisin ortaya çıkması ve etkinliğinin artması Şah ve saray çevresinin rahatsızlığına neden olmuştur. Söz konusu rahatsızlığın sonucu olarak 1908'de meşrutiyet karşıtı güçler kurulan Meclisi kapatmış ve Meşrutiyet hareketini bitirmeye çalışmıştır. Meşrutiyet karşıtı girişim Tahran'daki meşrutiyet hareketini simgeleyen kurumların kapatılmasına yol açmıştır. Tahran merkezi devlet isteğini kabul etse de diğer eyaletler Meşrutiyet karşıtı güçlere teslim olmuyorlar. 1908 'dan meşrutiyet hareketinin merkezi Azerbaycan eyaletine taşınıyor.Merkezi devlet ve Azerbaycan eyaleti arasında çatışmalar ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda Azerbaycan 13 ay merkezi devlet ile savaşmıştır. 1908'de başlayan bu çatışmalar 1909'da meşrutiyet karşıtı güçlerin yenilgisi ile sonuçlanmıştır. 1909'da meclis yeniden açılmıştır. Meclisin çalışmaları Şah ve saraya çevresini ve diğer taraftan arazi sahiplerini ve aynı zamanda o dönem devlet içinde ciddi nufüzü olan Rusya'yı rahatsız etmiş ve bu durumun sonucu olarak 1911 'de Rus ve İran devlet birlikleri Meclise baskın düzenlemiş ve Meclis kapatmış ve böyle İran'da meşrutiyet hareketi bitmiştir. 118
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Constitutional Revolution of 1906 in Iran was a logical consequence of the modernization process that started from above and was unsuccessful. The failure of the modernization process triggered from above resulted in the transfer of demands for change and novelty to the society. Calls emanating from the grass roots for modernization were added to the already-there social, cultural, religious and political factors. Protests starting in 1905 as a result of this process brought about the signing of the Fundamental Law in 1906. This meant the establishment of a parliament whereby the state was put under its guidance. Yet the emergence of the parliament and the increase in its effectiveness disturbed the Shah and his entourage. This led to the closure of the Parliament and the suppression of the constitutional movement by the anti-constitutional movement. The anti-constitutional initiative brought about the closure of the institutions symbolizing the constitutional movement. Though Tehran surrendered to the demands of the central government the countryside still kept resisting to the anti-constitutional forces. From 1908 on Azerbaijan became the center of the constitutional movement. This resulted in the clashes between Azerbaijan and the center which lasted about 13 months. These clashes that started in 1908 resulted in the failure of the anti-constitutional forces, bringing about the re-opening of the Parliament in 1909. Activities of the Parliament gave rise to the anxiety of the Shah, his entourage, landlords and Russia that enjoyed considerable influence over the palace. This led to the assault on the Parliament by the combined military forces of Russia and Iran which put an end to the constitutional movement by closing the Parliament down. 119