Role of ulama, supreme leaders, artisans in the Iranian revolutions and their impacts on foreign policy
İran devrimlerinde ulema, dini lider ve esnaf sınıfının rolü ve dış politikaya etkisi
- Tez No: 323275
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Yirminci yüzyılda İran iki önemli demokratik harekete tanıklık etmiştir: 1915- 1911 Anayasa Devrimi ve 1979 İslam Devrimi. `İRAN DEVRİMLERİNDE ULAMA, DİNİ LİDER VE ESNAF SINIFININ ROLÜ VE DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ' konulu tezin amacı: (1) İran devrimlerinde ulama, dini lider ve esnaf sınıfı gibi sosyal grupların rolünü tanımlamak ve analiz etmek, (2) sosyal güçlerin nasıl ortaya çıktıklarını, siyasal olaylarda rollerini ve birbirleriyle olan bağlantılarını incelemek, (3) bu üç sosyal sınıfın iktidara karşı birleşmelerinin temel sebeplerini analiz etmek (4) Anayasa Devrimi'ne ve İran İslam Devrimi'ne İran devletinin dış politikasının etkisi incelemek ve (5) meydana gelen bu iki önemli devrim sonrasında dış politikanın değişimini açıklamaktır. Bu tezde kitap, makale, internet araştırması ve röportaj gibi ikincil kaynaklar kullanılmıştır.İran devrimlerinin nedenlerini ve etkilerini daha iyi anlayabilmek için, öncelikle bu ülkenin tarihini, yaşanan çatışmaları, politik gelişmeleri ve güç dengelerini bilmek gerekmektedir. Bu çalışmada, kısaca on dokuzuncu ve yirminci yüzyıl İran tarihi, Şiiliğin ve İran'daki Şiiliğin tarihi ve politik ve sosyal yaşama etkisi, İran siyasal ve sosyal hayatına İran Shah'larının ve ulama, dini lider, esnaf ve aydın sınıfı gibi önemli sosyal grupların etkisi ve ulama, dini lider ve esnaf sınıfının 1905- 1911 Anayasa Devrimi'ne ve 1979 İslam Devrimi'ne etkileri incelenmiştir. Son olarak, İran devrimlerinin öncesi ve sonrasındaki süreçlerde İran dış politikasına etkisi incelenmiştir.İran tarihi boyunca jeopolitik ve stratejik konumu ve sahip olduğu zengin petrol ve maden kaynakları sebebi ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmiş ve son iki yüzyıl boyunca yabancı devletlerin müdahaleleri ile karşı karşıya kalmıştır. İran'ın batılılaştırılması ve modernleştirilmesi, yabancı devletlerin İran'ın iç ve dış politikasına müdahale etmesi ve Iran Shahlarının uyguladıkları politikalarda yabancı devletlerin çıkarlarını koruması 20. yüzyılda İran'da 1906- 1911 Meşrutiyet Devrimi ile 1979 İran İslam Devrimi olmak üzere İran siyasal tarihi açısından iki önemli devrim yaşanmasına neden olmuştur. Hem Anayasa Devrimi hem de İran İslam Devrimi'nde devrimin oluşum, gelişim ve sonuçlanma süreçlerinde ulama, dini lider ve esnaf sınıfının önemli bir etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The twentieth century has witnessed two major democratic movements in Iran: the Constitutional Revolution in between 1905- 1911 and the Islamic Revolution of 1979. The purpose of the thesis `ROLE OF ULEMA, SUPREME LEADERS, ARTISANS IN THE IRANIAN REVOLUTIONS AND THEIR IMPACTS ON FOREIGN POLICY? are: (1) to describe and analyze role of the social groups such as ulama, supreme leaders and artisans in the Iranian revolutions, (2) to examine how these social groups are created, their roles at political events and the interaction between them, (3) to analyze why these three groups gather against the political power, (4) to examine the influence of foreign policies of Iran on Constitutional revolution and Islamic revolution and (5) to describe the transformation of foreign policies after these revolutions. In this thesis, the secondary resources were used such as books, articles, web sites and reviews.For better understand causes and effects of the revolutions in Iran, first of all, we have to learn its past, conflicts, political developments, socaial classes and power balances. In this thesis, I intended to examine briefly the history of nineteenth century and twentieth century of Iran, examined the history of Shi?ism and Shiisim in Iran and impact on politics and social life, analyzed the role of Shah and significant social groups such as ulama, supreme leaders, artisans and intellectuals on political and social life of Iran, described the influence of ulama, supreme leaders and artisans on Constitutional revolutions in between 1905- 1911 and Islamic revolution of 1979. Finally, I examined the influence the pre and post processes of Iranian revolutions on foreign policies.During the last two centuries, Iran has been a key state for the West of its geopolitical and strategic position and rich oil and mine sources. Westernization and modernization of Iran, intervention of foreign powers on both domestic and foreign policies and Shahs? considering foreign countries? benefits caused two significant revolution in political history of Iran in 20th century such as the Constitutional Revolution in between 1906- 1911 and the Islamic Revolution in 1979. Ulama, supreme leaders and artisans always play an important role in the Iranian revolutions, especially significant influences in the processes of organizing, growing and conclusion of both revolution.