Genel olarak KOBİ'ler ve KOBİ'lerin Türkmenistan ekonomisindeki yeri
Generally the SME's and their place in economy of Turkmenistan
  1. Tez No: 122342
  2. Yazar: DÖVLET ANNAKULİYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Ekonomik, teknolojik ve sosyal parametre ve değişkenlerin hızla değiştiği günümüz dünyasında, mevcut kurumların söz konusu değişimin getirdiği yeni durumlara uyum sorunu ortaya çıkmıştır. Büyük işletmeler, hantal yapılan nedeniyle, günümüzün teknolojik, ekonomik ve sosyal değişimlerine uyum sorunu yaşarken, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ( KOBİ ) bu değişime kısa sürede uyum göstermede başarılı olmuşlardır. KOBİ'lerin bu başarılı performansının arka planında bu statüdeki işletmelerin esnek ve dinamik bir yapıya sahip bulunmaları yatmaktadır. KOBİ'lerin bu avantajım ilk önce, birçok konuda olduğu gibi, gelişmiş ülkeler algılamışlar ve KOBİ'lerin bu özelliğinden etkin bir şekilde faydalanmak için, KOBİ'lerle ilgili yeni vizyon, strateji ve politika üretmeye başlamışlardır. 1990'h yılların başlangıcından itibaren merkezi planlamacı ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecini başlatan Türkmenistan'da da KOBİ'lerin önemi, bu sürecin başlangıcından itibaren yeterli derecede anlaşılmıştır. Üretim araçlarında tamamen devlet mülkiyetine dayalı sosyalist ekonomiden, üretim araçlarının mülkiyeti açısından özel mülkiyetin tanındığı ve rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisine geçişte KOBİ'lerin oluşturulmasının ve bu oluşumun devlet tarafından desteklenmesinin önemi büyüktür. Bu bağlamda, Türkmenistan yönetimi KOBİ'lerin oluşması ve gelişmesi için gerekli hukuki ve diğer alt yapı çalışmalarını yapmıştır. 88
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rapidly changing economical, technological and sociological parameters and variables in the modern world, the present institutions face a problem of adaptation to the mentioned change in question. While the large institutions with their coarse structure are having problems of adaptation to the technological, economical and sociological changes, the small and medium scaled establishments (KOBİ ) succeed at adapting to those changes in a short period. Behind this successful performance of KOBÎ's lies the flexible and dynamic structure of the establishments in this position. Developed countries, like in more subjects, have sensed the advantages of KOBÎ's and produced new policies to benefit from this peculiarity of KOBÎ's effectively. From the beginning of year 1990, Turkmenistan, who started to pass through planned economy to free market economy, has highly understood the importance of the KOBÎ's. During the passage to free market economy with the approval of private possession of production devices and based on competition from social economy in which the production devices are completely dependent to governmental possession, the formationof the KOBÎ's under the support of the government is highly important. In this context, the government of Turkmenistan has executed the required legal and infrastructure processes to form and improve KOBÎ's. 89