İran'da 2022 kadın, yaşam, özgürlük hareketinin; Meşrutiyet Hareketi ve 1979 Devrimi bağlamlarında incelenmesi
2022 women, life, freedom movement in Iran; Examination in the context of the Constitutional Monarchy Movement and the 1979 Revolution
- Tez No: 954154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHEB MOHAMMADI GHANBARLOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma, İran'da“Kadın, Yaşam, Özgürlük”hareketini, Meşrutiyet Hareketi ve 1979 Devrimi ile ilişkilendirerek tarihsel bir bağlamda analiz etmektedir. Sosyal ve kültürel yapıların bu üç hareketle etkileşimi ve dönüşüm süreçleri ele alınmıştır. Her üç hareket, dönemin krizlerine ve toplumsal ihtiyaçlarına yanıt olarak şekillenmiş; Meşrutiyet Hareketi (1906-1909) hukukun üstünlüğü ve iktidarın sınırlandırılmasını, 1979 Devrimi ise köklü toplumsal değişimleri hedeflemiştir.“Kadın, Yaşam, Özgürlük”hareketi ise bireysel ve kolektif özgürlükleri canlandırmayı ve toplumda hakların yeniden tanımlanmasını amaçlamaktadır. Araştırmada, bu hareketlerin başarı ve başarısızlıklarının toplumsal hafızada nasıl yer ettiği ve yeni hareketlerin dinamiklerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Meşrutiyet Hareketi, modernleşme çabalarının ilk örneği olarak adalet ve hukukun üstünlüğü kavramlarını yerleştirmeye çalışırken, 1979 Devrimi, otoriter bir rejimin kurulması ve ideolojik baskılar nedeniyle toplumsal özgürlükleri sınırlamıştır. Bu çalışmada,“Kadın, Yaşam, Özgürlük”hareketinin oluşum süreci, devamlılığı ve dinamiklerine odaklanan yarı yapılandırılmış sorular hazırlanmıştır. Bu sorulardan elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiş ve karşılaştırmalı bir inceleme amacıyla Ayrıca Meşrutiyet Hareketi ve 1979 Devrimi ile ilgili kütüphane kaynakları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu bağlamda,“Kadın, Yaşam, Özgürlük”hareketini daha derinlemesine anlamak amacıyla, İran İslam Cumhuriyeti'nin tarihsel süreci, siyasi düzeninin özellikleri ve bu düzenin toplumsal ve kültürel yapılar üzerindeki etkilerinin incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu arada İran İslam Cumhuriyeti'nin tarihsel süreci ve siyasi düzeninin özellikleri, toplumsal ve kültürel yapılar üzerindeki etkileri bağlamında ele alınmış ve bu analiz, söz konusu hareketin daha derinlemesine anlaşılmasını mümkün kılmıştır. Bu bağlamda, yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, bu hareketin önceki hareketlerin başarısızlıklarından ders alarak, otoriter ve merkeziyetçi yaklaşımların ötesine geçtiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırma,“Kadın, Yaşam, Özgürlük”hareketinin tarihsel mirasla eleştirel bir diyalog kurarak, İran toplumunda yapısal değişimlere alan yaratma çabasında olduğunu ortaya koymaktadır. Hareket, mevcut koşulları yeniden üretmek yerine, adalet, özgürlük ve eşitlik gibi kavramları merkeze alarak toplumsal dönüşümü uzun vadeli bir süreç olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the“Woman, Life, Freedom”movement in Iran within a historical context by connecting it to the Constitutional Movement (1906–1909) and the 1979 Revolution. The interactions and transformation processes of social and cultural structures in relation to these three movements are examined. Each of these movements emerged as a response to the crises and societal needs of their respective periods. The Constitutional Movement sought the rule of law and the limitation of absolute power, while the 1979 Revolution aimed at profound societal changes. The“Woman, Life, Freedom”movement, on the other hand, focuses on reviving individual and collective freedoms and redefining rights within society. The study investigates how the successes and failures of these movements have been embedded in social memory and how they influence the dynamics of new movements. The Constitutional Movement, as an early example of modernization efforts, sought to establish justice and the rule of law. However, the 1979 Revolution, due to the establishment of an authoritarian regime and ideological pressures, restricted societal freedoms. This research employs semi-structured questions to explore the formation, continuity, and dynamics of the“Woman, Life, Freedom”movement. The data obtained from these questions were analyzed using thematic analysis. Additionally, library resources on the Constitutional Movement and the 1979 Revolution were thoroughly examined to provide a comparative perspective. In this context, understanding the“Woman, Life, Freedom”movement necessitates an exploration of the historical trajectory of the Islamic Republic of Iran, the characteristics of its political system, and the impact of this system on social and cultural structures. The study highlights that this movement, by learning from the failures of previous movements, transcends authoritarian and centralized approaches. The semi-structured interviews conducted reveal that the“Woman, Life, Freedom”movement critically engages with the historical legacy and strives to create space for structural changes in Iranian society. Rather than reproducing existing conditions, the movement centers concepts such as justice, freedom, and equality, viewing societal transformation as a long-term process.