Toplumsal değişim ve Görsel-İşitsel Medya Hukuku
Social change and Audio-Visual Media Law
- Tez No: 122360
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
199 ÖZET Simgesel iktidar simgesel biçimlerin üretimi ve iletimi yoluyla olayların akışına müdahale edebilme, başkalarının davranışları üzerinde etkide bulunabilme ve yeni olaylar yaratabilme yeteneğine işaret eder. Temel enformasyon ve iletişim araçları olarak medya kuruluşları, simgesel faaliyetle sürekli meşgul durumda bulunan birey ve grupların başvuracakları esaslı kaynaklan oluştururlar. Medyaya ilişkin hukuksal düzenlemeler ile bunların gelişim ve değişim süreci, bu yüzden, simgesel iktidar mücadelesinde sahip olunan temel konumlan saptamak bakımından önemli bir inceleme alanı olarak görülebilir. Konuyla ilgili karşılaştırmalı çalışmalar medya hukukundaki deregülasyon eğilimini ortak bir unsur olarak belirlemektedir. Deregülasyon süreci içerisinde kuralların giderek ortadan kaldırılmakta ya da kısıtlayıcı niteliklerinin giderek azaltılmakta oluşu bir yana, mevcut kuralların da istendiği ölçüde uygulamaya yansıtılamadığı görülmektedir. Hukuksal kurallarla fiili gerçeklik arasında bir çatışma ortaya çıktığında yapılması tercih edilen şeyin, kuralları gerçekliğe uygun şekilde değiştirmek olduğu anlaşılmaktadır. Uluslararasılaşma ve hızlı teknolojik gelişim, çözümleri konusunda henüz uzlaşılamamış olan yeni hukuksal sorunları ortaya çıkarmaktadır. Medya mülkiyeti ya da kontrolü belli ellerde toplanmakta, faaliyetlerde ekonomik çıkarlar kamu yaran kaygılarını ikinci plana itmekte, sistemin ticari işleyişi karşısında hukuksal kuralların etkinliğindeki sınırlılık giderek daha çok açığa çıkmaktadır. Ekonomik iktidar ile simgesel iktidar arasındaki bütünleşme, iletişim olanaklarından yararlanmadaki eşitsizlikler, kâr güdüsünün önceliği, karar alma sürecine katılım gibi hususlar, salt hukuksal düzlemi aşarak sisteme ilişkin genel sorunlar kapsamında değerlendirilmeyi bekleyen konular olarak gündemde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
200 SUMMARY Symbolic power refers to the capacity to intervene in the course of events, to influence the actions of others and to create new events by means of the production and transmission of symbolic forms. The media institutions, as the basic means of information and communication, provide the fundamental resources to be drawn by the individuals and groups which are constantly engaged in such symbolic activity. The legal regulations concerning the media and the process of developments thereof, hence, may be considered as an important field of examination to figure out the main consolidated positions in the struggle for symbolic power. The comparative studies of legal developments points the common occurence of deregulation trend. The history of media law consists not only of step-by-step relaxation of rules and retraction of former restrictions, but also of media companies' successful efforts to find ways to sidestep the regulations without committing formal violations. This is true for anticoncentration rules as well as the rules regarding programmes, protection of children, advertisements etc. As far as the conflict between the norm and the reality is concerned, it seems to be resolved especially by adjusting the norm to match the reality. The experience in media law brings a perfect example of the law's limited effectiveness and ability to control in a commercial system when economic reality points the opposite direction. Urgent problems which must be taken account of comprise the increasing convergence of economic and symbolic power, difficulties in using legal norms in a rapidly changing environment, inequalities stemming from market control, partipication and active engagement of citizens in both communication possibilities and in the process of constituting the rules.