Kitlesel öz iletişim ile televizyon ve internet dizi izleyicilerinin alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of the habits of television and internet series viewers with mass self communication
- Tez No: 799932
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaşadığımız dünyada toplumsal hayatı oluşturan insanların temel ihtiyaçlarından biri olan haber alma, bilgi edinme ve eğlence gereksinimleri günümüze kadar değişim göstererek varlığını sürdürmektedir. Bu değişim içinde kitle iletişim araçlarının en önemlilerinden biri olan televizyon, dijitalleşen medya altyapısı ile dönüşüme uğrayarak varlığını devam ettirmektedir. Dijitale doğru evrilen dünyada TV içeriklerinin teknolojik gelişmelerle birlikte farklı medya ortamlarında da yayınladığı görülmektedir. Günümüzde geleneksel yayıncılığın en önemli programlarından biri olan dizi filmler de internetin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan dijital platformlarla izlenebilen yayınlar olmuştur. Çeşitlenen ücretli platformlarla birlikte bu durumun iletişim alanına büyük ivme kazandırdığı söylenebilir. Yeni medyanın getirdiği kitlesel öz iletişim kavramıyla da bireylerin, özgürlük alanlarına sunulan olanakların oluştuğu görülmektedir. Kitlesel öz iletişimle birlikte izleme ortamlarının farklılık göstermesi, sunulan içeriklerin zenginliği ve seyircilerin izleme alışkanlıklarının değişimi de hızlanmıştır. Bu çalışmanın amacı kitlesel öz iletişim bağlamında televizyon ve internet dizi izleyicilerinin izleme alışkanlıklarını incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi ve veri toplama aracı olarak da anket kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm öğrencileri ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencileri oluşturmuştur. 209 öğrencinin katılımıyla veriler toplanmış, çalışma sonunda televizyon ve internet dizi izleyicilerinin alışkanlıklarının farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs of people who make up the social life in the world we live in, the needs of getting information, acquiring information and entertainment continue to exist by changing until today. While television, which is one of the most important tools of the mass media in this change, continues its existence by being transformed with the digitalized media infrastructure, it can be said that at the same time, technological developments have moved to different media environments. Digital platforms that emerged with the internet resource have turned into alternative channels where TV series, one of the most important programs of traditional broadcasting, can be watched today. This situation has accelerated the field with diversified paid platforms. It can be explained with the concept of mass self-communication; The diversity of the viewing environments with the opportunities offered to the freedom areas of individuals and the richness of the content offered have accelerated the change in the viewing habits of the audience. This study examines the watching habits of television and internet series viewers in the context of mass self-communication. In the study, data were collected with the participation of 209 people from Atatürk University Communication Faculty Journalism Department students and Social Sciences Vocational School Audio-Visual Techniques and Media Production Department Radio and Television Programming students using the quantitative survey method, and it was concluded that the habits of television and internet series viewers differ.