Kur'an-ı Kerim'de mucize üzerine bir araştırma
A Study about the miracle in the Holy Quran
  1. Tez No: 122381
  2. Yazar: ESMA YASEMİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Çolak, Esma Yasemin, Kur'ân-ı Kerim 'de Mucize Üzerine Bir Araştırma, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Salih Akdemir, 231 sayfa. Kur'ân-ı Kerim'de mucize üzerine yaptığımız bu araştırma başlıca üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuyu kavramsal olarak inceledik. Kur'an 'da mucize kelimesinin ilgili olduğu diğer kelimeleri araştırdık. Ayrıca tabiatı determinist ve indeterminist bakış açısından mucize bağlamında değerlendirdik. Hz. Peygambere kadar olan dönemin genel karakteristiğini ortaya koyduk. İkinci bölümde Hz. Muhammed döneminin genel özelliklerini, Hz. Muhammed'in Kur'an'a isnad edilen mucizelerini ve Kur'an dışındaki mucizelerini inceledik. Kur'an 'da mucize isteyenlerin özellikleri ve Kur'an 'm mucize isteyenlere cevabını da bu bölümde değerlendirdik. Kur'ân-ı Kerim'i ise Hz. Muhammed'in akli edebi ve tek mucizesi olarak inceledik. Kur'an 'in bilime ışık tutan âyetlerine de değindik. Üçüncü bölümde ise simgesel anlatım ve arketiplerin mucizeyi anlamadaki rolüne işaret ettik. İnsanda mucizenin içselleştiği boyutta gerçekleşen, dua mucize arasındaki yakın ilişkiye ve duanın tedavideki olumlu rolüne de yer verdik. Psikolojik ve sembolik yaklaşımla oluşturduğumuz yeri bir bakış açısıyla tarihe malolmuş mucizelerin bugünün insanına yönelik mesajını okumaya çalıştık. Gündelik hayatta vuku bulan sıradışı olayları da bu bağlamda parapsikoloji başlığı altında değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ÇOLAK, Esma Yasemin, A Study About The Miracle İn The Holy Quran, Doctoral Thesis, Supervisor; Prof. Dr. Salih Akdemir, 231 page, This research about miracles in the Holy Quran consists of three main parts. In the first part, we discuss the subject from the conceptual point of view. We also examine the other words related to miracle. Besides, we evaluate nature and miracle from the determinist and indeterminist point of view. We come out the general characteristics of the prophet Mohammed's period. In the second part, we study about the general characteristics of the prophet Mohammed's period, the holy miracles in the Quran attributed to the Prophet Mohammed and his other miracles. We evaluate not only the answers to people who desire miracle, but also the people who desire miracle. We study the Quran as the only holy miracle which is mental and literary. We also mention the scientific verse of the Quran. In the third part, we point out the role of symbolic expressions and archetypes to understand miracle. We also indicate the close relationship between prayer and miracle and the positive role of prayer to the medical treatment and theraphy. With the symbolic and psychological point of view which we have discussed above, we try to understand an interpret the message of miracle for modern people. We also evaluate the extraordinary events happening in daily life in the light of parapsychology.