Analitik hiyerarşi proses yöntemi ve tedarikçi seçimi probleminde bir uygulaması
Analytic hierarchy process and an application in supplier selection problem
  1. Tez No: 122382
  2. Yazar: AYHAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET İşletmelerin çeşitli birimlerindeki yöneticiler sık sık önemli konulardaki karar verme problemleriyle karşı karşıya kalırlar. Verilen doğru bir kararla işletme, yoğun rekabetin yaşandığı bir iş ortamında rakiplerine karşı önemli avantajlar kazanabilecektir. Karar problemleri genellikle alternatifler arasından seçim yapmayı içermektedir. Bu seçim kararının doğru olması için problemle ilgili tüm değişken ve parametreler pek çok yönden düşünülmelidir. Üstelik çoğunlukla bu kriterlerden bazıları birbirleriyle çelişirler. Sonuçta, karar verme süreci karmaşık bir hal almıştır. Bu karmaşık süreçte karar vericiye yardımcı olmak için bazı bilimsel yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan biri de Analitik Hiyerarşi Proses (AHP)'dir. AHP çok sayıda kriteri hiyerarşik bir modelde değerlendirerek alternatiflerden en uygununu seçmede çok etkili bir metoddur. Karmaşık karar verme sürecini kriterleri ve alternatifleri birbirleriyle ikili olarak karşılaştırma yoluyla kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle pek çok alanda seçim yapma kararlarında kullanılan popüler bir yöntem haline gelmiştir. Tedarikçi seçimi problemi AHP kullanılarak çözüme ulaştırılabilecek karar problemlerine iyi bir örnektir. Bu çalışmada AHP'nin teorik yapısı, değişik yönleri, çeşitli özellikleri örneklerle incelenmiş, literatürde son yirmi yıldır AHP hakkında yapılmış eleştiri ve yorumlara kısaca değinilmiştir. Daha sonra, bu anlatılanözelliklerin tümünün kullanılmaya çalışıldığı gerçek bir tedarikçi seçimi probleminde AHP'nin Expert Choice yazılımı kullanılarak uygulanışı ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Yöntemin ve yazılımın tedarikçi seçimi problemlerinde doğru karar vermeyi ne kadar kolaylaştırdığı sergilenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Managers at various departments of the enterprises often deal with decision making problems on important subjects. With a decision given correctly, an enterprise will be able to gain important advantages among its opponents in a business environment where a dense competition is experienced. Decision problems usually contain choosing among the alternatives. In order for this choice to be a correct decision, all the variables and parameters related to the problem should be considered in many respects. Moreover, most of the time, some of these criteria conflict with each other. As a result, decision-making process have become a complex situation. In this complex process, some scientific methods have been developed to help the decision-maker. The Analytic Hierarchy Process (AHP) is one of them. AHP is a very effective method in selecting the most suitable one among the alternatives by evaluating many criteria in a hierarchical model. It facilitates the complex decision-making process by comparing the criteria and the alternatives pairwise with each other. Therefore, it has become a popular method used in selection decisions in many fields. Supplier selection problem is a good example to the decision problems which can be solved using AHP. In this study, the theoretical background, various aspects and properties of AHP are examined with some examples. Some criticismsand comments on AHP in literature made in last twenty years are briefly mentioned. Then, the application of AHP using the software package Expert Choice in a real supplier selection problem in which all of these properties described have been tried to use is explained. It has been tried to show how the method and the software facilitate making correct decion in a supplier selection problem.