Risk ve belirsizlik düzeyinde maliyet hacim kar analizlerine simulasyon yaklaşımı ve bir imalat işletmesinde uygulama
- Tez No: 12239
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle Ma1iyet-Hacim-Kar Analizlerinin özellikleri, varsayımları ele alınmış başabaş noktası ve kârı etkileyen değişmeler incelenmiştir. Maliyet-Hacim-Kar Analizlerinin risk ve belirsizlik ortamında ne yönde etkilendiğinin araştırılması yapılmakta, bu analizleri etkileyebilecek risk ve belirsizlik çeşitleri verilmektedir. Risk ve belirsizlik içeren Ma1iyet-Hacim-Kar Analizlerinde simulasyon yaklaşımının kullanılma olasılıkları verilmekte ve simulasyon analizi ayrıntılı olarak tanıtılmaktadır. Risk ve belirsizlik ortamında Ma1iyet-Hacim-Kar Analizlerinde simulasyon Analizi uygulaması için seçilen Toprak Sanayiide faaliyet gösteren işletme tanıtılmakta ve işletmeden sağlanan bilgilerin normal dağılım analizleri yapılmakta, sağlanan veriler Monte Carlo simulasyon analizi yapmak için geliştirilen bilgisayar programına aktarılmaktadır. Programa aktarılan değişken maliyetler ve kapasite miktarları sonucunda başabaş noktasının gerçekleşme olasılıkları, başabaş kapasite aralıkları saptanmakta birikimli kaybetme olasılıkları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
I I SUMMARY In this study initially, the properties and assumptions of cost-volume-profit analyses and break-even point and the changes that affect profits. The influence of risk and uncertainily environoments on cost-volume-profit analyses is investigated and the types of risk and uncertainity that affect these analysis are given. The possibilities of using simulation aproaches in cost-volume-profit analysis under risk and uncertainity and a aetailed simulation analysis is introduced. A plant in the brick and tile industry which is chosen for the application of simulation modelling for cost-volume-profit analysis. Is described the data collected from the factory are analyzed for normal distribution and then transferned to the computer programin developed for the Monte-Carlo Simulation. After loading the data for the variable costs and capacity livels, the probabilities and the capucity intervals for the accurrence of break-even point are determined and cumulative loss probabilities are discussed.