Sofistler ve Thomas Hobbes'un devlet felsefelerinin mukayesesi
The Philosophies of the sophists and Thomas Hobbes: A comparative study
- Tez No: 122397
- Danışmanlar: PROF.DR. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET ERİNCIK Selçuk, Sofistler ve T. Hobbes'un Devlet Felsefelerinin Mukayesesi, Danışman: Prof. Dr. Murtaza KORLÂELÇI, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara 2002, (p) V, 200 Bu tez bir giriş üç ana bolüm, sonuç ve bibliyografyadan müteşekkildir. Girişte tezin kavramsal çerçevesi ortaya konuldu. Ayrıca bazı önemli devlet tanımları verildi. Daha sonra devletin menşeine ilişkin çeşitli görüşler belirtildi. Birinci bölümde“Sofistlerin devlet felsefesi”ele alındı, ikinci bölümde Hobbes'un siyaset üzerine görüşleri derinlemesine incelendi ve bir çok eleştirilere işaret edildi. Sonuç olarak üçüncü bölümde bu iki siyaset telakkisi çeşitli açılardan incelendi. Netice itibariyle, Sofistlerin çağdaş siyaset düşüncesinin gelişimine hayati bir etkide bulundukları anlaşıldı. Onların toplumsal sözleşme nazariyeleri ve yasa ve doğa (nomos - physis) ayrımları siyaset düşüncesi tarihi boyunca oldukça büyük bir öneme haiz olmuştur. Bu sebeple Thomas hobbes da bu görüşlerden etkilenmiştir. Bununla beraber Hobbes bu görüşleri çok daha ayrıntılı bir şekilde ele almış ve onları siyasi fikirlerinin temeli yapmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ERİNCİK Selçuk, Political Philosophies of The Sophists and Thomas Hobbes: A Comparative Study, Advisor: Prof:Dr. Murtaza KORLAELÇİ, Ankara University Social Sciences Inst, Ankara 2002, (p) V, 200 This postgraduate thesis is made up of an introduction, three main parts, a conclusion and a bibliography. In the introduction, the conceptual route of the thesis is stated. Moreover, some important definitions of“the state”are given. And then various views concerning the origin of the state are made clear. In the first part,“the political philosophy of The Sophists”is specially dealt with. In the second part, Hobbes' political ideas are scrutinized and lots of criticisms are pointed out. Consequently, in the third part, these two political mentalities are deeply tackled by means of various sides. In conclusion, it is understood that The Sophists made a crucial impact on the development of the contemporary political thought. Their theory of social contract and separation of nature and law (nomos-physis) have had a big importance in the course of the political thought. So Thomas Hobbes was impressed by these views. However he took them up more specifically and made them the basis of his political ideas.