Yahudi ve İslam geleneğinde Hz. Davud
Prophet David in Islamic and Jewish tradition
  1. Tez No: 122429
  2. Yazar: NESLİHAN CALASIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAKİ ADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalasın, Nesihan, Yahudi ve İslam Geleneğinde Hz Davud, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Baki Adam, 91s. Tezimiz üç ana bolümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Yahudi Geleneğinde HzDavud”başlığı olunda Davud'un ailesi, krallığı, şahsiyeti ve Mesih inana ile ilgisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde“İslam Geleneğinde Hz Davud”bölümünde ise Davud'un ailesi, gençliği, krallığı, peygamberliği ve ahlakı işlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde HU geleneğin Hz Davud'la ilgili olarak ortaya koyduğu bilgilerin benzer ve farklı yönleri üzerinde durularak bir karşılaştırması yapılmıştır. Hz Davud, Yahudi tarihinin en önemli şahsiyetlerinden ve krallarından birisidir. Yahudiler Hz Davud'un krallığı esnasında en parlak devirlerini yaşamışlardır. Onun kurduğu krallık Kızıldeniz sahillerinden, Fırat kıyılarına kadar genişlemiş, donemin en önemli devletlerinden biri olmuştur. Öyle ki Yahudiler aradan yüzyıllar geçmesine rağmen hala o dönemin hayalini kurmaktadırlar. Bundan dolayıdır ki ahir z/amanda ortaya akacak, kendilerini kurtaracak olan Mesih; Davud'un soyundan gelecek, Davud kadar güçlü ve kuvvetli olacak, muhteşem bir krallık kuracak ve bütün dünyaya hakim olacaktır. Eski Ahit, Hz Davud'un hayatını oldukça ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.Kimi zaman Davud'un yiğitliğinden, başarısından, güzel meziyetlerinden, kimi zaman da hatalarından, günahlarından bahsetmektedir. İslam geleneğinde ise Hz Davud Allah 'm hem peygamberlik hem de krallık vererek şereflendirdiği özel kullarından birisidir. Allah, dört büyük ilahi kitaptan biri olan Zebur'u Hz Davud'a vermiş ve ona zırh yapma sanatım öğretmiştir. Ayrıca Hz Davud'un ibadete düşkünlüğü, namazı ve orucu övülmüş; Allah'a çok yalvaran, tövbekar, sabırlı, güçlü, doğruyu ve yanlışı çok iyi ayırt edebilme yönleriyle de bütan Müslümanlara örnek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Çalasın, Neslihan, Prophet David in Islamic and Jewish Tradition. Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Baki Adam, 91 p. This study includes three captions. In Chapter one starting with“Holy Prophet David in Jewish Tradition ”, we examined David's family, his kingdom, personality and his connection with Messiah. "Holy Prophet David in Islam Tradition, the second chapter exemined David's family, kingdom, his prophecy and morality. Chapter three deals with the similarities and differences between the two tradition with regard to their understanding David Holy Prophet David is one of ike most important parsons and kings in Jewish history. Jewishs had lived their best rotation when David was king of the Jews. His kingdom had been -widened around Kt&ldeniz to beach of Fırat, and this country became one of the most important country in this cycle. After that Jews have beat dreaming of this cycle despite the fact that many centuries lasted. The reason why they believe such a way is that Messiah who mil come back to the world will save them, they mil be family of the David,they will be strong and powerful like the family of David and, theMesiah will setup a wonderful kingdom which will rule over to the world The Old Testament tells David's life in details. Sometimes it talks about David's heroisms, success, good features and sometimes it about David's mistakes and faults. In Islamic tradition, The Holy Prophet David is a special person whom God kingdom and prophecy. God gave İtim Psalms of David which is one of four divine books, and taught make armour to him. In addition, David was praised by God for his worship, his fasting, etc and was shown as a modeh for all believers.