Atatürk Orman Çiftliği
Atatürk Forestry Farm
- Tez No: 122428
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
IX. TEZ OZETI Mumcu, Tahsin, Atatürk Orman Çiftliği, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Can Hamamcı, 139s. Bu Tez Çalışmasında Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk tarafından tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmak, çiftçiye yol göstermek ve Ankara halkının rekreaktif ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1925 yılında Ankara'da kurulan ve 1937 yılında Türk Milleti adına Hazine'ye bağışlanan Atatürk Orman Çiftliği'nin kuruluş amaçları açısından günümüzde ulaştığı konum, kuruluş amaçlarının sürdürülebilirliği ile devlet ve yerel yönetimler tarafından Çiftliğin taşıdığı değerlere hangi oranda sahip çıkıldığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda tarım ve hayvancılık odaklı amaçların çoğuna ulaşıldığı, ancak günümüzde Üniversitelerle Araştırma Enstitüleri tarafından sahiplenilen bu amaçların sürdürülmesinin verimlilik, kârlılık ve arazilerin korunması açılarından bir anlamı kalmadığı anlaşılmıştır. Ankara halkının rekreaktif gereksinimlerinin karşılanması ile hava kirliliğinin önlenmesi açısındansa yerine getirdiği işlevlerin genişletilmesi önem arzetmektedir. Çiftliğin 1937 yılında Hazine'ye devrinden günümüze kadar geçen sürede Kamu Kuruluşları ile ilgili yerel yönetimlerin Çiftlik arazilerini TBMM bünyesinde çıkarılan kanunlar ile uzun süreli kira sözleşmeleri yoluyla hizmet binası ve sosyal tesis kurma benzeri amaçlarla devralmaları ve kiralamaları nedeniyle arazi varlığında önemli düşüşler olduğu saptanmıştır. Çiftlik arazilerinde benzinlik, depo ve büfe benzeri kullanımlara giden özel firmaların da kanunsuz olarak Çiftlik Yönetimi aleyhine kullanım ve kapalı alanlarını genişlettikleri gözlenmiştir. Siyasi partiler ise muhalefette Çiftlik arazilerinin korunması yönünde gözükseler de iktidara geldiklerinde pasif kalmayı yeğlemişlerdir. Son zamanlarda Tarım, Kültür ve Çevre Bakanlıkları' nca koruma ve yeşil alanların genişletilmesi yönünde çalışmalar başlatılmışsa da 5659 sayılı Kuruluş Kanunu'nun başarısızlığı karşısında, Çiftlik Yönetimi'nin hukuki statüsünde özerkleşme ve kentsel katılımı içerecek düzenlemelere gidilmesinde kalan arazilerin korunması açısından fayda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mumcu, Tahsin, Atatürk Orman Çiftliği (Atatürk Forestry Farm), Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Can Hamamcı, 139p. This thesis study aims to reveal the current position, the sustainability of foundation objectives, the rates of protection of state and local administrations of Atatürk Orman Çiftliği (Atatürk Forestry Farm) founded by the founder of Turkish Republic, Mustafa Kemal Atatürk, to improve the agricultural and ranching production and to meet re-creative needs of Ankara community in 1925 and donated to the Treasury in the name of Turkish Nation in 1937. At the end of the study, it was seen that most of the targets relating to the agriculture and ranching have realized, but today, the said activities have no suggestiveness in terms of productivity, profitability and protection of the lands as the such activities are performed by the Universities and Research Institutions. It bears importance to improve and expand the functions of the Farm relating to meeting the re-creative needs of Ankara community and protection of air pollution. It was observed that there is remarkable diminishing in the land of the Farm due to lending and transferring the lands for long periods of time by the Public Authorities and local administrations to build service building or social facilities via the decisions taken in Turkish Grand National Assembly or hiring agreements from time of transferring the Farm to the Treasury to the present. It was also discovered that the enterprises of petrol stations, warehouses, and kiosks founded in the lands of the Farm has considerably diminished the land by means of increasing their usage and private area. Though the political parties seem supporting protection of the Farm's Lands when they are in opposition, they usually prefer being passive on the issue when they get the rule of the country. Lately, though Ministers of Agriculture, Culture and Environment initiated some studies to protect the lands and expand the rate of evergreens, however, it was seen that, due to the failure of Law of Foundation No 5659, some regulations including to grant an autonomous legal status to the Farm and to enabling urban participation to the administration of the Farm were urgent needs to protect the remaining lands.