İslam ve Yahudilik'te Hz. Eyüp ve sabır
Job and patience in Islam and Judaism
- Tez No: 863593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET EŞMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, İslam ve Yahudi perspektiflerinde Hz. Eyüp'ün ve sabır konusunu ele almaktadır. İslam geleneğinde Hz. Eyüp'ün sabrı, Allah'a olan tam teslimiyeti ve zorluklar karşısında metanetli olmayı vurgularken, Yahudi geleneğinde sabır daha çok Tanrı'nın insanı sınaması ve buna nasıl cevap verilmesi gerektiği üzerine odaklanır. Her iki geleneğin Hz. Eyüp ve sabır konusunu ele alışındaki farklılıklar, derin vurgu farklarını yansıtmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Hz. Eyüp'ün sabrı ve dua adabı öne çıkarken, Eski Ahit daha detaylı yaşam öyküsü sunulur. İslam geleneğine göre Hz. Eyüp, imtihanına sabır, ihlas, şükür, teslimiyet ve dua ile karşılık verirken, Eski Ahit onun Tanrı'ya karşı sorgulayıcı bir tutumu olduğu görülür. Her iki kutsal kitapta da sabır ve Hz. Eyüp aynı konu içerisinde ele alınsa da vurgular ve anlatım tarzları farklıdır. Bu farklılıklar, dinler arası çeşitliliğin ve karmaşıklığın bir göstergesidir. Ancak, her iki inanç topluluğu da Hz. Eyüp'ün sabrı ve yaşam öyküsünden önemli dersler çıkarabilir ve bu dersler, insanlara zorluklarla başa çıkma ve Tanrı'ya olan inançlarını koruma konusunda ilham verebilir. Hz. Eyüp'ün sabrı hem Yahudilik hem de İslam topluluklarında kutsal metinlerde vurgulanan önemli bir erdemdir. Eyüp'ün yaşadığı sınavlar, inananlara karşılaştıkları zorluklara karşı direncini sürdürme konusunda ilham verici bir örnek sunar.
Özet (Çeviri)
This study examines the Prophet Muhammad in Islamic and Jewish perspectives. It deals with the subject of Job and patience. In the Islamic tradition, Hz. While Job's patience emphasizes complete submission to God and being steadfast in the face of difficulties, patience in the Jewish tradition focuses more on God's testing of man and how to respond to it. Prophet of both traditions. The differences in his treatment of the subject of Job and patience reflect profound differences of emphasis. In the Holy Quran, Hz. While Job's patience and prayer etiquette come to the fore, a more detailed life story is presented in the Old Testament. According to Islamic tradition, while Job responded to his test with patience, sincerity, gratitude, submission and prayer, the Old Testament shows him to have a questioning attitude towards God. In both holy books, patience and even though Job is discussed within the same subject, the emphasis and narrative styles are different. These differences are indicative of interfaith diversity and complexity. However, both faith communities believe that we can learn important lessons from Job's patience and life story, and these lessons can inspire people to cope with difficulties and maintain their faith in God. Job's patience is an important virtue emphasized in the sacred texts in both Judaism and Islamic communities. Job's trials provide an inspiring example for believers to remain resilient despite the challenges they face.