Cari hesapta faiz
Interest in current account
- Tez No: 122433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR YONGALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
TEZ OZETI Tezimizin konusu, cari hesapta faizdir. Cari hesap, iktisadî ihtiyaçların doğurduğu ve geliştirdiği sürekli bir ödeme ilişkisidir. Cari hesap sayesinde, birbirleriyle devamlı ve karşılıklı işlemlerde bulunan iki kişi, alacaklarını tahsil ederken ve borçlarını öderken pek çok zorluktan kurtulma olanağına kavuşur. Cari hesapta faize ilişkin kuralların uygulanmasının ticarî hayatta önemli bir yeri vardır. Bu çalışma; hem konunun sağlam bir teorik zemine kavuşması, hem uygulamada karşılaşılan uyuşmazlıklara çözüm yollan bulunması açısından önem taşımaktadır. Tez, 'giriş' ve 'sonuç' kısımları dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, 'cari hesap' ve 'faiz' kavranılan incelenmiştir. Tezin temel konulan, üç paragraftan oluşan ikinci bölümde bulunmaktadır. İlk paragrafta Türk hukukunda cari hesapta faize ilişkin kurallar, cari hesapta hesaplaşma dönemleri ve bakiyeler incelenmiştir. Cari hesapta uygulanan faizler, uygulandıkları döneme göre 'dönem içi faiz', 'dönem sonu faiz' ve 'nihaî faiz' isimleri altında ayırıma tabi tutulmuştur. İkinci paragraf, cari hesapta bileşik faizin uygulanmasına ilişkindir. Bu paragrafta, bileşik faiz kavramı, bileşik faizin Türk hukukunda düzenlenişi, cari hesapta bileşik faizin genel koşullan, cari hesapta bileşik faize olanak tanınmasının nedenleri incelenmiştir. Daha sonra, cari hesapta bileşik faiz uygulaması hesap dönemi içinde, hesap dönemi sonunda ve sözleşme süresi sonunda olmak üzere üç aşamada ele alınmıştır. Bölümün son paragrafında, banka cari hesaplan ve banka cari hesaplarına uygulanan faiz incelenmiştir. Üçüncü bölümde, cari hesapta faizin ilgili kavramlarla ilişkisi ve sona ermesi incelenmiştir. **g&î* 128
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is interest in current account. Current account is a legal body caused and developed by economical needs. Owing to current account, two persons who make operations with each other continuously, get opportunity to get rid of many difficulties when they collect their credits and pay their debts. The application of rules related with interest in current account has an important place in commercial life. Our thesis is important for that the subject reaches a strong theoretical ground and also for that solutions are found to disputes that are seen in application. Our thesis is composed of 'introduction', 'result' and three other sections. In the first section 'current account' and 'interest' terms are discussed. The main subjects of the thesis are in the second section, which is composed of three paragraphs. In the first paragraph, rules about interest in current account, periods of settling accounts in current account and balances in Turkish Law are discussed. The interests used in current account are separated as 'interest within period', 'interest at the end of period' and 'final interest' according to periods in which they are applied. Second paragraph is about the application of compound interest in current account. In this paragraph, the term of compound interest, arrangement of compound interest in Turkish Law, general clauses of compound interest in current account, reasons for making the compound interest possible in current account, are discussed. Then the compound interest application in current account is discussed in three stages, that is, within the account period, at the end of account period and at the end of contract. In the last paragraph of the section, bank current accounts and interest applied to bank current accounts are discussed. In the third section, the relation of the interest with related terms in current account and its ending are discussed. 129