Avrupa Birliği sürecinde farklı ideolojik kamplardaki gazete ve köşe yazarlarının yaklaşımları üzerine bir inceleme
A Survey on the approaches of newspapers and columnists belonging to different ideological camps in the process of Turkey's accession to European Union
- Tez No: 122435
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
% Bölükbaşı, İsmail, Avrupa Birliği Sürecinde Farklı İdeolojik Kamplardaki Gazete ve Köse Yazarlarının Yaklaşımları Üzerine Bir İnceleme, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. İrfan Erdoğan, 95s. TEZ ÖZETİ 1999 Aralık'ında Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin adaylığının kabul edilmesinin ardından, Kitle İletişim Araçları'nın (KİA) büyük çoğunluğu, Avrupa Birliği'yle (AB) ilgili tartışmalara yer vermiş ve AB sürecinde Türkiye'nin ve AB'nin yapması gerekenler üzerine çeşitli kanaatların oluşması yönünde yayınlar yapmışlardır. Burada dikkat çeken bir konu, farklı ideolojik kamplardaki gazete ve köşe yazarlarının Avrupa Birliği ile ilgili fikirlerinin birbirine paralel olmasıdır. Fikir ayrılıkları ise sadece AB'ye girmenin yöntem ve koşulları üzerinedir. Bu araştırma çerçevesinde, incelenen, sol fikirleri temsilen Cumhuriyet, sağ, muhafazakâr fikirleri temsilen Yeni Şafak, merkez, liberal fikirleri temsilen Hürriyet gazetesindeki yayınlar konuya ilişkin önemli örnekler içermektedirler. Tekellerin, sermayesine sahip oldukları KİA' da yayın politikasına etkide bulunacağı doğal olarak beklenir. Sermaye sahiplerinin yayın politikasına olan etkisinin, farklı ideolojik kamplardaki basın kuruluşlarını aynı siyasal zeminlerde buluşturacak kadar artacağı yine bu kuramsal varsayımlardan biridir. Gazetelerin yayın politikalarını, günlük pratiklerinde nasıl yansıttıkları, gazetelerde konu ile ilgili olarak çıkan haberler ve köşe yazıları incelendiğinde ortaya çıkmaktadır. Kapitalist üretim ilişkilerinin hakim olduğu Türkiye'de, AB sürecinin geliştirilmesi bir devlet politikasıdır. Bu nedenle ülke içerisinde AB lehine ideolojik bir atmosfer de bu Ummaktadır. Tekellerin KİA alanına girmesi ve bu alandaki tekelleşme çağımızın bir olgusudur. Aynı zamanda AB süreci, sermayenin lehine olan bir gelişmedir. Dolayısıyla tekellerin denetimindeki KİA'nın yayın politikasında AB'ye karşıt bir tutum bu Ummamaktadır. Sermaye sahiplerinin yayın politikasına olan etkisi, farklı ideolojik kamplardaki basın kuruluşlarını ve köşe yazarlarını aynı siyasal zeminlerde buluşturacak kadar artmıştır.
Özet (Çeviri)
Bölükbaşı, İsmail, A Survey on the Approaches of Newspapers and Columnists Belonging to Different ideological Camps in the Process of Turkey's Accession to European Union, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. İrfan Erdoğan, 95p. After the acceptance of the candidacy of Turkey in the Helsinki Summit in December 1999, most of the Media have given place to disputes on European Union (EU) and published ideas in favour of creating some opinions on the requirements that Turkey and EU have to do. An isue that takes attention is that the newspapers and columnists belonging to different ideological camps have parallel ideas about EU. The point of seperation is just on the methods and conditions of accession to EU. In the frame of this research, the publications that have been investigated, from the left wing Cumhuriyet, from the right wing Yeni Şafak, from the liberal side Hürriyet newspapers, give vital examples on this issue. The monopolies that have the capital of the Media, are naturally expected to affect the publication policy of these means. It is again one of the theoretical hypothesis that the effect of the capitalists to the publication policy would increase to degrees that make press foundations from different ideological camps come together in the same political grounds. When the news and articles on this issue are investigated, it clearly occurs how newspapers reflect their publication policies in the day life. In Turkey, in which capitalist production relationship is dominant, the progress of the EU period is a government policy. For this reason, there is also an ideological athmosphere in favour ofEU in the country. Monopolies' getting into the sphere of Media and the monopolization in this field is a phenomenon in our century. Besides this, the EU period is a. progress in the favour of the capital. Therefore there cannot be seen an attitude against EU in the publication policy of the Media which is under the rule of monopolies. The effect of the capitalists on the publication policies have increased to a degree that make press foundations and columnists from different ideological camps come together in the same political grounds.