Müslüman kelamında irade problemi
Willpower issue in Islamic intellectual principles
  1. Tez No: 122436
  2. Yazar: MÜCTEBA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Altıntaş, Mücteba, Müslüman Kelamında İrade Problemi Yüksek Lisans Tezi, Danışman Prof. Dr. Ahmet AKBULUT, 103 s. Yüce Yaratıcı özgür iradeli insanı yaratarak kendi mutlak hürriyeti içerisinde, insanın da kullanabileceği bir hürriyet alanı bırakmıştır. İnsan bu alanda, özgürce davranışlarını gerçekleştirmekte ve bunu sonucunda da sorumlu olmaktadır. İnsana irade özgürlüğü tanıyan yine Mutlak İradenin kendisidir. Kelami düşüncede olduğu gibi insanın irade ve davranışlarının özellikle ilahi bilginin içeriğine sokulması insan özgürlüğünü engellemektedir. Çünkü ilahi bilgi objesini var kılan bir bilgidir. Allah 'in bilmesi o şeyin var olması demektir. Allah 'ın ezelde Mürid olması herşeyi ezelde irade etmesini gerektirmez. Ancak insan davranışlarının ezelde bilinmiş olması nesnesini zorunlu kılacağı için hem Allah 'a, hem de insana özgürlük imkanı tanımamaktadır. Bu şekilde, insanın irade ve fiillerinin ilahi ilmin konusu olduğu düşünmek hem insanın özgürlüğünü yok etmekte, hem de aktif olan İlahi İrade ve Yaratma sıfatlarını devre dışı bırakmaktadır. Halbuki insan iradeli davranışlarını ilahi bilgiye konu olmadan gerçekleştirmekte olup bu yetkiyi insana Allah vermiştir. Allah ile insan arasındaki iletişim insanın iradesi ve ilahi kanunlar çerçevesinde meydana gelmektedir. Bu nedenle, Allah insan ilişkisi belirli ölçülere bağlı, canlı ve dinamik bir ilişkidir. Bundan dolayı insanın özgür iradesi ile gerçekleştirdiği davranışlar İlahi İlim, İrade ve Kudretin etkisi ile önceden belirlenmemiştir. Çünkü akıl ve irade verilmesi nedeniyle insan diğer varlıklardan ayrılmakta ve bu nedenle de yaptıklarından sorumlu tutulmaktadır. [OZ.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Altıntaş, Milcteba, Willpower Issue In Islamic Intellectual Principles (Kelam) Graduate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet AKB ULUT, 103 p By creating human being with free will, The Creator left a freedom area within His absolute freedom for usage of human. In this area, human enjoys his acts freely and undertakes the liability of his/her acts. The power that bestowed willpower to the human is again The Absolute Willpower himself. Considering the willpower and acts of the human within the context of divine information, as it is the same in Islamic thought, prevents the freedom of the human, as the divine information is information that creates its object When Allah knows something, this means existence of the said thing. Disciple in eternity does not mean that Allah directs everything in the eternity. But, as knowledge about the acts of human in the eternity would require its object, this situation does not grant freedom both to Allah and human. So, considering that the willpower and acts of the human is the subject of divine science both eliminates the freedom of human and excludes the active Divine Willpower and Creativity capacities. However, the human performs his/her acts without a subject of divine information and Allah granted him/her this authority. The communication between Allah and human happens within the frameworks of his/her willpower and divine rules. For this reason, the relation between Allah and human is a live and dynamic relation that depends on particular measures. Thus, the acts performed with the free willpower are not predetermined with the effect of Divine Science, Willpower and Force. That is because the human is differentiated from other creatures with its intellect and willpower and thus undertakes the liability of his/her acts. \02>