Dünyada ve Türkiye'de dijital yayıncılık: Türkiye'de dijital televizyon üzerine bir çerçeve arayışı
International and Turkish digital broadcasting: A framework for digital television in Turkey
- Tez No: 122434
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Televizyon teknolojisi, 1970'lerden bu yana yaşanan yöndeşme sürecinin etkisiyle dijital bir geleceğe doğru yönelmektedir. Diğer bir deyişle, 1 970 sonlarına kadar ayrı düzlemlerde işlerlik gösteren yayıncılık, bilişim ve telekomünikasyon endüstrileri arasındaki fark her yeni teknolojik gelişme ile birlikte kaybolmakta; söz konusu endüstriler artık ortak bir 'pazar' bağlamında tanımlanmaktadır. Bu değişim ve dönüşüm bu ortak faaliyet alanının nasıl düzenleneceğine ve dolayısıyla yayıncılığın geleceğinin nasıl olacağına dair önemli tartışmaları beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, bu tez çalışmasının konusunu televizyon yayıncılığı alanı içerisinde 1990'ların en önemli tartışmalarından biri olan dijital yayıncılık oluşturmaktadır. Bu çalışmada hem dijital yayıncılık teknolojisinin televizyon yayıncılığı alanını nasıl etkilediği aktarılmış, hem de bu alanda yayıncı ve/veya politika yapıcısı olarak ya da politika oluşumuna etkide bulunmak yoluyla faaliyet gösteren aktörlerin konumları değerlendirilmiştir. Bu nedenle, söz konusu gelişmelerle ilgili olarak Amerika ve Avrupa'daki oluşumlara yer verilmiştir. Ancak, çalışmanın asıl amacı 1999 yılından bu yana Türkiye'de dijital yayıncılık alanında yaşanan gelişmelere, tartışmalara taraf olan yayıncı ve düzenleyici kuruluşların temsilcilerinin görüşlerinin değerlendirilmesi aracılığıyla bir akademik çerçeve kazandırmaktır. Dolayısıyla, bu çalışma Türkiye'de dijital yayıncılık alanının kendisini ve bu alandaki aktörlerin konumlarını betimleyici bir niteliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Television technology is rapidly migrating to a digital future as a consequence of the convergence of electronics, telecommunications and data-processing technologies. Following the integration of new information and communication technologies -such as satellites, computer networks, and cable systems- to broadcasting industry, the re- conceptualisation of the field was inevitable. Convergence of the information and communication technologies and the ways in which broadcasting practices are affected by this process bore important questions and criticisms about the future of broadcasting. Foremost, the formerly separated 'worlds' of broadcasters, cable companies, entertainment firms, telephone carriers, hardware manufacturers, publishers, Internet Service Providers are all about to melt in one pot; put differently, in one industry. The convergence of these industries to one common market raises complex regulatory problems and institutional issues concerning the activities of the actors in charge. In the context given above, one of the purposes of this MA study is to highlight the underpinning aspects of digital broadcasting by giving specific attention to the implementation of the technology and the debates those centre on the regulation of the field both in the United States and in Europe carried out by different policy actors in charge. However, the main focus of this study is to highlight the developments concerning digital broadcasting in Turkey. Put differently, the ways in which digital broadcasting technology is implemented and regulated are evaluated by analysing the interviews carried out with the representatives of the broadcasting industry and regulatory authorities in charge. Hence, this study should be considered as a descriptive research aiming to provide a conceptual framework to the convergence debate in the recent years, which is centring on the developments in digital broadcasting.