Kur'an'ın metinleşme süreci ve ana konular
Establishment and the main subjects of Quran
- Tez No: 122441
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
PATTEYEV, Muhitdin, Kur'an'ın Metinlesme Süreci ve Ana Konular. Doktora Tezi. Danışman: Prof.Dr.İdris ŞENGÜL, Vlll-s.182 Tezimizin giriş kısmında İslâm öncesi Arapların yaşadığı dönemdeki siyasî, sosyal ve kültürel durumunu ele aldık. Birinci bölümde: Kur'an'ın nüzulünden ve bir mushaf hale gelerek cem' olması üzerinde durduk. İkinci bölümde ise: Kur'an'ın esas konuları olan Tevhid, Nübüveet, İnsan, Kâinat, Ahiret üzerinde durduk. Araştırmamızda şu sonuca ulaştık: Kur'ân ilâhî kaynaktan gelmektedir ve bir harfi bile değişmeden cem' olunmuştur. Şu anda elimizde olan Kur'ân ile ilk cem' olan mushaf arasında hiçbir fark yoktur. Kur'ân insanları iki dünyada mutluluk hayat yaşamak için indirilmiştir. Kur'an'ın nihâî amacı insanlığı karanlıktan kurtarıp, aydınlığa kavuşturmaktır.
Özet (Çeviri)
\^\ PATTEYEV, Muhitdin, Establishment and The Main Subjects of Quran Thesis Supervisor: Prof.Dr.İdris ŞENGÜL, Viil-pp. 182 In the introduction part of our thesis we deal with the political, economic, social and cultural situation of Arabs in the pre-lslamic period. In the first part, we deal with how Qur'an was sent down as Holy Book and how it was sent in portions. In the second part, we deal with the main subjects of Qur'an such as Unity, Prophethood, Humanity, Universe, Resurrection. In our research, we came to the following conclusion: Qur'an is the Divine Word which was sent down to man and protected its originality. The Qur'an was sent in portions to meet all the needs of humanity. The Qur'an is very essence of life, the more dedicated to the Qur'an a life is, the more blessed and fruitful it is.