Hadis literatüründe zulüm kavramı - Sahih-i Buhari örneği -
The Concept of oppression in the hadith literature
- Tez No: 122440
- Danışmanlar: PROF.DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Altun, Betül, Hadis Literatüründe Zulüm Kavramı- Buhârî Örneği - Danışman: Prof. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara 2002, (s.)XV, 99. Giriş, iki bölüm, Değerlendirme, Sonuç ve bibliyografya Hadis Literatüründe Zulüm Kavramı - Sahih-i Buhârî örneği - adını taşıyan bu yüksek lisans tezi bir giriş, iki bölüm, bir değerlendirme ve sonuç bir de bibliyografya bölümünden oluşmaktadır. Giriş'te tezin kavramsal çerçevesi çizilmiş,“Sahîh-i Buhârî'nin Kitâbu'l-Mezâlim ve'1-Gasb bölümünün şekil yönünden incelenmesi”başlığını taşıyan I. bölüm'de k.el-mezâlim'in bâb başlıklarının te' sisinde mevcut hadis musannefâtından faydalanıp faydalanmadığı, isim ve içerikleri itibarıyla bâblarının kaynakları, şekilsel açıdan rivayetlerin çeşitleri ve filolojik malzemenin kaynaklan tespit edilmeye çalışılmıştır.“Sahîh-i Buhârî'nin Kitâbu'l-Mezâlim ve'1-gasb bölümünün muhteva yönünden incelenmesi”başlığını taşıyan II. bölümde, söz konusu kitabın bâb başlıklarının ve rivayetlerinin mâhiyeti tespit edilmeye çalışılmış ve hadis musannefatında Kitâbu'l-Mezâlim ve'1-gasb adı altında müstakil bir bölüm açan ilk musannif olan Buhârî'nin, adı geçen kitabının zulüm konusunda sistemli ve kapsamlı bir anlayış sunmadığı rivayetlerin bir çoğunun mâhiyetinin k.el-mezâlim'in muhtevasına uygun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Altım, Betül, The Concept of Oppression in the Hadith Literature- The Example of Sahîh-i Buhârî - Advisor: Prof. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, Ankara University Social Science Inst., Ankara 2002, (p.)XV, 99, introduction, two parts, conclusion and a bibliograpy This postgraduate thesis is made up of an inroduction, two parts, a conlusion and a bibliography part. İn the introduction part, the conceptual route of the thesis is stated. And then, in the first part (which' s header is“The chapter of Kitâbu'I- Mezâlim ve'1-gasb of the Sahîh-i Buhârî”), it is tried to determine if Buhârî had made use of old Hadith books while obtaining headers of the subjects, the variety of Hadith in the formal point of view, the resources of chapters (bâb) by name and contents, and the resources of plilological materials. In the second part (its header is“investigating the chapter of Kitâbu'l- Mezâlim ve'1-gasb of Sahîh-i Buhârî respect to the content) it is tried to determine the characteristics of headers of the subjects. And it has seen that Buhârî, who is the first writer introduced a chapter by the name ”Kitâbu'l-Mezâiim ve'1-Gasb", had not presented a systematical and extensive insight in the subject 'oppression' of the book K.el-Mezâlim ve'1-Gasb.