Nükleer maddenin yüksek sıcaklıklardaki transport özellikleri
  1. Tez No: 12246
  2. Yazar: ASLAN İLİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
II I.ÖZET Bu tezde atom ve çekirdek fiziği çalışmalarında kullanılan ve çok parçacıklı sistemlere uygulanan Boltzmann kinetik denklemi türetildi. Kinetik denklemler, genelde N parçacıklı sistemlerin çarpışmasız ve çarpışmalı durumunun zaman içindeki gelişimini anlatırlar. Elde ettiğimiz kinetik denklemi Chapman Enskog yaklaşımını kullanarak çözdük ve bu çözümü kullanarak transport katsayılarının nasıl hesaplandığını açıkladık ve sayısal sonuçları elde ettik. Birinci bölümde sunduğumuz genel girişten sonra, ikinci bölümde faz uzayında Liouville denkleminin türetilişini sunduk ve indirgenmiş dağılım fonksiyonlarını BBGKY (Bogoliubov, Born, Green, Kirkwood,Yvon) hiyerarşisi cinsinden açıkladık. Aynı bölümde seyrek gazlar için sadece ikili çarpışmaları göz önüne aldık. Başka bir deyimle üç, dört,... -n - cisim çarpışmalarını ihmal ettik.Böylece bir kinetik denklem olan Boltzmann denklemini türettik. Üçüncü bölümde boltzmann denkleminin çözümünü tartıştıktan sonra, dördüncü bölümde, bu çözümü kullanarak ısı iletkenliği ve viskozluk katsayılarının nasıl hesaplandığını gösterdik.Nükleer maddenin viskozluk ve ısı iletkenlik katsayılarını sayısal olarak hesapladık ve sonuçları tartıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we have discussed the kinetic the ory of dilute gases which may be used for many body prob lems such as nuclear matter and liquid He. We also deri ved Lioville equation in the phase space and Boltzmann equation which is valid in the dilute gas limit. Using the Boltzmann equation, we calculated transport coefficients of nuclear matter. After the general introduction in chapter 2, we introduced the derivation of the Boltzmann equation in chapter 3. In the same chapter,we also discussed the re lation between BBGKY hierarchy and Lioville equation. In chapter 4, we solved the Boltzmann equation with respect to Chapman Enskog approach. In chapter 5, we calculated transport coefficients of nuclear matter such as heat conductivity and viscosity at high temperatures. Finally, we introduced the results and discussions in chapter 6.