Müfredat laboratuvar okullarında stratejik planlama uygulamalarının değerlendirilmesi (Malatya ili örneği)
Evaluating the aplications of strategic planning in curriculum laboratory schools (The sample in Malatya province)
- Tez No: 122470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
11 ÖZET MÜFREDAT LABORATUVAR OKULLARI ( MLO )' DA STRATEJİK PLANLAMA UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ( Malatya ili Örneği ) ARABACI, I. Bakır Doktora Tezi, Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü Tez Danışmanı: Doç. Dr. İnayet AYDIN Aralık 2002, 178 Sayfa Bu çalışmada, MLO' da uygulanan stratejik planlama uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Tarama modelinde olan araştırmanın evrenini, Malatya ilindeki MLO' da görevli 45 yönetici, 592 öğretmen olmak üzere toplam 637 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada MLO' da görevli yönetici ve öğretmenlerin, MLO' daki stratejik planlama uygulamaları konusundaki görüşleri ve bu görüşlerin cinsiyet, görev, okul türü ve kıdem değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediği saptanmaya çalışılmıştır. Bunun için f, %,X, SS, t ve F testleri gibi istatistiksel çözümleme teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şunlardır; Katılımcıların büyük çoğunluğu, MLO' da stratejik planının, uzman desteğinden yoksun olarak hazırlandığı görüşündedir. MLO yönetici ve öğretmenlerinin 4/5' inden fazlası, okullarının vizyon, misyon ve sloganını bilmemektedirler. Katılımcılar, stratejik planlama boyutlarının gerçekleştirilme düzeylerine genellikle“orta ”derecede katılmaktadırlar. Bağımsız değişkenler açısından yöneticilerin öğretmenlere, ilköğretim okulu çalışanlarının ortaöğretim okulu çalışanlarına, 19 ve daha fazla yıl kıdeme sahip olanların kıdemi az olanlarla anlamlı görüş farklılığı içinde oldukları anlaşılmaktadır. Cinsiyet faktörü, stratejik planlama boyutlarından stratejilerin değerlendirilmesi ve kontrolü boyutu hariç diğer boyutlarda anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY EVALUATING THE APPLICATIONS OF STRATEGIC PLANNING IN CURRICULUM LABORATORY SCHOOLS ( MLO) (The sample in Malatya Province) Author: ARABACI, i. Bakır Doktorate Thesis, Ankara University, institute of Social Siences Department of Educational Management and Planning Counsellor: Assoc. Prof. Dr. AYDIN, İnayet October, 2002, Page: 178 In this study, It is aimed to evaluate the practising of strategic planning applied in Curriculum Laboratory Schools 45 directors, 592 teachers, as a total 637 people working Curriculum Laboratory Schools in Malatya province comprise the research population in survey model. The survey used as a data collecting device was developed by the researcher. The opinion of subjects in the research about the strategic planning applications in their schools and whether these opinions differ in aspect of gender, duty, type of school and seniority variables were determined. Therefore, statistical solving techniques like f, %, SS, t and F tests were used. The results obtained in the end of research are those: The majority of subjects in the research are of the opinion that strategic planning of Curriculum Laboratory Schools is prepared without help of specialists. More than four out of five directors and teachers of curriculum laboratory schools do not know the vision, the mission and the slogan of their schools. Subjects participate in realising the dimensions of strategic planing generally at“medium”level. It is understood that, in the aspect of independent variables, directors have different views from teachers, people working in primary schools have different views from those working in high schools, directors and teachers who are senior and have 19 year service and more also have different views from those who have less service. Apart from gender factor and evaluating and controlling strategies from strategic planning dimensions, the other dimensions were not found meaningful.