Sınıf öğretmenlerinin matematik derslerinde aktif öğrenme etkinliklerini uygulama durumları
Application of active learning activities of class teachers in mathematic lessons
  1. Tez No: 214348
  2. Yazar: AYSUN ÖNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Matematik ögretiminde aktif ögrenme strateji, teknik ve etkinlikleri ögrencilerin kendi ögrenmelerini planlamalarını ve yönetmelerini, kendilerine güvenmelerini, ögrencilerin birbirleriyle uyum içinde çalısmalarını, ögrencilerde konuyu ögrenme ve derse katılma istegi uyandırmaktadır. Sınıf ögretmenlerinin matematik derslerinde aktif ögrenme etkinliklerini uygulama durumlarını saptamayı amaçlayan bu arastırmada tarama modeli uygulanmıstır. Arastırma 2006?2007 ögretim yılının ikinci yarısında, Eskisehir il merkezinde bulunan lkögretim ve Müfredat Laboratuar lkögretim Okullarında görev yapan 339 sınıf ögretmeni üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırmacı tarafından, Açıkgöz'ün (2006) belirttigi ögretimsel is ve taktiklerden yararlanılarak besli derecelendirilmis bir anket hazırlanmıs ve bu anket 20 Mayıs?15 Haziran tarihleri arasında uygulanmıstır. Arastırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS for Windows 11.0 kullanılmıstır. statistiksel teknik olarak; ögretmenlerin aktif ögrenmeyi uygulama durumlarını saptamak için yüzde, frekans ve aritmetik ortalamadan, iki grubun karsılastırılmasında t-testinden, ikiden fazla grubun karsılastırılmasında ise Tek Yönlü Varyans Çözümlemesinden yararlanılmıstır. Arastırmada anlamlılık düzeyi olarak 0,05 alınmıstır. Arastırma sonunda; sınıf ögretmenlerinin matematik derslerinde aktif ögrenmeyi çok sık uyguladıkları belirlenmistir. Ögretmenlerin cinsiyetlerine, kıdemlerine, mezun oldukları yüksekögretim kurumlarına, görev yaptıkları okul türlerine, sınıf düzeyine, sınıfın mevcuduna, aktif ögrenme ile ilgili hizmet içi egitim alıp almamalarına göre matematik derslerinde aktif örenmeyi uygulama durumlarının anlamlı bir farklılık göstermedigi sonucuna varılmıstır. Sınıf ögretmenlerinin matematik derslerinde aktif ögrenmeyi uygularken en çok karsılastıklarını belirttikleri sorunlar, zaman, materyal ve fiziki ortamın yetersizligi olarak belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The active learning strategy in mathematics has the primary goal to ensure that students learn the tecniques and methods by themselves. Furthermore, they should be able to plan and direct then, gain self esteem, work in a harmony with each other and become active participants. The research that aimed to defined application of active learning activities of class teachers in mathematics lessons, descriptive method is applied. The research was done in 2006-2007 at the second semester. Participants were 339 teachers, who are employed in Primary and Laboratory school. The five-scaled questionnaire is applied in between May 20- June 15. SPSS for Windows 11.0 was used to analyze the data that were obtained from the research. Percentage, frequency and arithmetical means were used inthe analysis of the frequency of application of the activities. t test was used to compare two groups and F test was used to compare more than two groups in the analysis of comparing the personal differences and the application of the activities. In the analyses, significiant level was taken as 0,05. At the end of the research, it was shown that teachers applied active learning very often. Gender, seniority, experience, school types, number of students and schools of graduate; there weren?t any meaningful difference in applying active learning strategies in mathematic lessons