Bulgaristan'daki Müslüman-Türk azınlığı (1878-2000)
The Muslim-Turkish minority in Bulgaria (1878-2000)
- Tez No: 122481
- Danışmanlar: PROF.DR. BASKIN ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
i 1 TEZİN TÜRKÇE OZETI İlk kez 16. yüzyılda dinsel azınlıkların ortaya çıkışıyla gündeme gelen azınlık haklan konusu, insan haklan konusuyla birlikte, günümüzde uluslararası ilişkilerde rol oynayan en önemli faktörlerden birisi durumuna gelmiştir. Bugün azınlık haklan konusu devletlerin milli yetki alanı dışında sayılmakta ve meşru uluslararası ilgi konusu olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan, 19901ı yıllarla birlikte çeşitli uluslararası örgütlerde konuyla ilgili olarak kabul edilen belgelerde azınlık haklarına ilişkin ortak standartların oluşmaya başladığı, bu nedenle uluslararası insan haklan hukukundan ayrı olarak uluslararası azınlık haklan hukuku şeklinde bir hukuk dalının oluşma sürecine girdiği görülmektedir. Uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk alanlarında böylesine önemli bir konuma gelen azınlıklar konusu, ülkesinde başta Müslüman-Türk azınlık olmak üzere geniş bir azınlık kitlesi barındıran ve 1989 yılı sonlarında Doğu Blokunun çökmesi üzerine Batılı uluslararası kuruluşlara üye olmak ve Batı dünyasıyla bütünleşmek isteyen Bulgaristan bakımından hayati öneme sahip bir konu durumuna gelmiştir. Bu saptamaların ışığında kaleme alman“Bulgaristan'daki Müslüman-Türk Azınlığı (1878-2000)”başlıklı çalışmada bir yandan 1878 Berlin Antlaşmasıyla kurulan Bulgaristan Prensliğinden günümüze Bulgaristan yönetimlerinin Müslüman-Türk azınlığa yönelik uygulamalarını inceleyerek bağlı bulunduğu insan ve azınlık haklan metinleri bakımından Bulgaristan'ın hukuki ve siyasi sorumluluklarını tartışmak, bir yandan da 1989 sonrası dönemde Bulgaristan'ın insan ve azınlık haklan konularında attığı ileri adımların Batılı uluslararası kuruluşlara üye olma ve Batı dünyasıyla bütünleşme yolunda belirleyici olduğunu göstermek amaçlanmıştır. Bu çerçevede, giriş bölümünde öncelikle uluslararası ilişkilerde azınlık kavramı ve tanımı tartışılmış, ardından da Bulgaristan'daki Müslüman-Türk azınlığın tarihsel geçmişine, nüfusuna, etnik kompozisyonuna ve oturduğu yerlere ilişkin özlü bilgiler377 verilmiştir. Çalışmanın 1. bölümünde uluslararası ilişkilerde ve uluslararası hukukta başlangıçtan bugüne azınlık haklarının tarihsel gelişimi incelenmiş, daha sonra da azınlıkların uluslararası korunması tarihçesinde Bulgaristan'daki Müslüman-Türk azınlığın yeri ve Bulgaristan'daki azınlık rejimini belirleyen uluslararası metinlerin günümüzde geçerlilikleri tartışılmıştır. 2. ve son bölümde ise, 1878'den günümüze Bulgaristan yönetimlerinin azınlığın Bulgaristan'daki varlığını doğrudan ilgilendiren eğitsel, toplumsal, siyasal ve ekonomik alanlarla ilgili uygulamaları incelenmiş, bu uygulamaların Bulgaristan'ın bağlı olduğu temel insan ve azınlık haklan metinleri ve iç hukuk düzenlemelerine ne ölçüde uygun olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The issue of minority rights, which emerged for the first time in the 16th century with the emergence of religious minorities, along with the issue of human rights, constitutes one of the most important factors playing a role in international relations. Presently, the issue of minority rights is considered outside the realm of the jurisdiction of the states and a valid international concern. On the other hand, in the 1990s, common standards relating to minority rights have started to emerge in the documents drawn up by various international organizations. These developments have led the way to the formation of jurisprudence on minority rights separate from the international law of human rights. The issue of minorities carries utmost importance for Bulgaria for a number of reasons. One, the issue of minorities has become an important area of concern in international relations as well as in international law. Two, Bulgaria is home to a large number of minority groups including a sizable Muslim-Turkish minority. Three, with the collapse of the Eastern Block in 1989, Bulgaria has aligned itself with the West wishing to become a member of Western international institutions and become part of the Western world. The study entitled“The Muslim-Turkish Minority in Bulgaria (1878-2000)”has emerged in the light of the above observations. The study aims to discuss Bulgaria's legal and political responsibilities within the framework of the human and minority rights conventions that Bulgaria is a party to, by examining its policies towards the Muslim- Turkish minority since the establishment °of the Bulgarian Principality. Another objective of the study is to show that in the post-1989 period, the notable advances of Bulgaria in the issues of human and minority rights have played an important role in paving the way towards membership in the international organizations and in becoming a part of the Western world.379 Within this framework, the introductory chapter discusses the concept and definition of minorities. This discussion is followed by a brief overview of the history of the Muslim-Turkish minority in Bulgaria, their demographic and ethnic characteristics. Chapter 1 discusses the historical developments of the minority rights in international relations and in international law since its initiation, and then goes on to discuss the position of the Muslim-Turkish minority in Bulgaria within the framework of the historical developments of the international protection of the minorities. The chapter also discusses the validity of the international documents that determine the Bulgarian political regime toward the minorities. The last chapter (Chapter 2) examines the policies of the Bulgarian authorities in a historical context from 1878 to the present, in areas that are vital to the very existence of the Muslim-Turkish minority such as education, politics, and economics. Chapter 2 also examines whether these policies are in line with domestic law and the basic human rights and minority rights conventions that Bulgaria is a signatory to.