Doğrudan yabancı sermaye yatırımları, Kırgızistan'daki durum
Foreign direct investments, situation in Kyrgystan
- Tez No: 122482
 - Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Küreselleşme ile birlikte yabancı sermayenin beraberinde getirdiği teknolojik gelişme ve istihdam artışının, yabancı yatırımları çeken ülkelerin ekonomilerine büyüme ve refah artışı olarak yansıdığı görüşü hakim olmuştur. Bunun sonucunda yatırım çekmeye yönelik ülkeler arası zorlu bir rekabet dönemine girilmiştir Çalışmada, Kırgızistan'ın bağımsızlığını kazandıktan sonra, bu yarışta hangi paya sahip olduğu ve hangi önlemler alması gerektiği konusu üzerinde durulmuştur. Çalışma iki ana ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak doğrudan yabancı sermaye yatırımların tanımım vererek, tarihi gelişimi süreci, doğrudan yabancı sermayenin uluslar arası faaliyette bulunması gereken sebepler, ulusal ve dış ekonomi için yararlı ve zararlı yönleri ele alınmıştır. İkincisi ise, çok uluslu şirketler ile ilgili açıklamalar, yönetim biçimleri, ekonomik boyutları, bunların yabancı ülkede karşılaşabileceği riskler ve bu tür risklerin minimize etme yollan üzerinde durulmuştur. Birinci bölümün sonunda ise küresel yatırımlar ve uluslar arası sermaye yatırım dağılımı ele alınarak, MAI- çok taraflı yatırım anlaşması konusuna kısaca değinmiştir. İkinci bölümde ise Kırgızistan'da doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Burada, ilk olarak Kırgızistan' m çeşitli dönemlerde ekonomik durumu ele alınarak, Kırgızistan'ın dış ticaret faaliyetleri ve özelleştirme politikaları açıklanarak, ülkedeki doğrudan yabancı sermaye yatırımların durumu ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları en çok çeken sektörler üzerinde durulmuştur. Son olarak, doğrudan yabancı sermaye yatırımları açısından Kırgızistan'daki öncelikli sektörler ve ülke çıkarlarım göz önünde tutarak doğrudan yatırımları çekmedeki ne gibi önlemlerin alınması gerektiği sunulmuştur. 106
Özet (Çeviri)
SUMMARY Countries that take foreign investments have growth in economics and increase in prosperity. As the result of globalization together with foreign capitals, improvements in technologies and rapidly increase of employment had been seen. So, it was the hard competition period for countries which take foreign investments. This thesis work points that during the competition the Kyrgyzstan after taking its independence, questions that which lot it owns and which precautions it takes. Moreover, this thesis work consist of two main parts and one conclusion part. The first main part includes definitions of the foreign capital investments and the information about the period of the history improvement, about reasons of foreign capitals in international activities, and lastly advantages and disadvantages of the international and foreign economics. Afterwards, the first main part contains explanation of the multinational corporations, methods of the managements, then dimensions of the economics, information about the riskcs in the foreign countries, and information about have to minimize such risks. At the end of the first part there is information about globalization of investments and distributions of international capital investments, and brief information about the multilateral agreements of investments. İn the second part, the foreign capital investments in Kyrgyzstan had been tried to fix. Firstly it mentions about several periods of economics of the Kyrgyzstan, after, the explanation of the foreign commeceactivities in country and privatization politics. Nextly, it points about conditions of the foreign capital investments and sectors which mostly take foreign investments. At the end of the second part, according to foreign capital investments, priority sectors in Kyrgyzstan and to take precautions about the taking investments by taking into considerations countries interests. 107