Medine Vesikası
Medinah Agreement
  1. Tez No: 122485
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Medine Vesikası isimli çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde Medine Vesikasına giden tarihî süreci, olayları ve Medine'nin sosyolojik yapısını araştırmaya çalıştık. Tezimizin ikinci bölümü tamamen Vesika'nın kavramsal çerçevesi ve içeriğiyle ilgilidir. Bu çerçevede Araplar' da antlaşma kavramını, Vesika'nın tarihi değerini, tarafların bu antlaşmaya niçin imza koyduklarını, Vesika'ya göre farklı sosyal grupların ilişkilerini ve Vesika'nın bozulma sürecini ve sonuçlarını araştırdık. Çalışmamızın üçüncü bölümü ise Vesika'nın günümüzle ilişkisini içermektedir. Bu anlamda Vesika'nın bin dört yüz sene sonra gündeme geliş sebeplerini ve dinî bağlayıcılığını araştırdık. Ayrıca Vesika'nın çağdaş siyasî kavramlarla ilişkisini inceleyip mezkur Vesika'nın uygulanabilirlik açısından elverişli olup olmadığını tartıştık. Vesika Medine'de mevcut sosyal gruplarla ilgili olarak siyasî, askerî, içtimaî ve dinî alandaki hukukî düzenlemeleri içerir. Vesikayı tek taraflı olarak bozan sosyal grup Yahudilerdir. Medine Vesikası, Medine sosyal ortamının ve konjonktürel şartlarının bir sonucudur. Bu anlamda Vesika dinî değildir. Ancak farklı grupların birarada yaşaması için yapılacak hukukî düzenlemeler için Vesika bir referans ya da model olabilir.
Özet (Çeviri)
Our Study, titled as“Medinah Agreement”has three chapters. In the first chapter of the study, we have tried to search about the historical progress leading to Medinah Agreement, events sociological structure in Medinah. The second chapter of the study is completely based on the conceptual Framework of the Agreement and its content. Within this framework, we have tried to analiyse the concept of treaty amony the Arabs, purposes the parties have signed the agreement, each other in concordana with the Agreement. The third chapter of our study focuses on the conseqvence of the Agreement in respect to our age within this context, we have search the reasons why this Agreement came to existence and what the religious committments of the agreements were moreover, we have analysed the relationships of the agrement with the modern political concepts Agreement in question could be feasible or not. This Agreement arrangeç the legal practices in the political, military, social and religious fields in connection with the existing social communities. The only group which broke up with the Agreement was the jews Medinah Agreement is the conseqvence of the social medium and socio. Geographical conditions. This can not be regarded as“religious”from this point of view. However, this Agreement could serve as a model for the legal arrangements for different communities to live peacefully together.