Sivil toplum ve Medine Vesikası: Bir mukayese
  1. Tez No: 41531
  2. Yazar: RÜSTEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Sivil Toplum; Batı dünyasında, Ortaçağdan itibaren meydana gelen sosyal ve siyasi gelişmelere paralel olarak doğmuş bir kavramdır. Doğuşundan günümüze kadar farklı anlamlar yüklenmiştir. Günümüzde Sivil Toplum; bireye ve bireyin medeni taleplerine, devlet karşısında güvenli bir sosyal alan açma misyonu üstlenmektedir.Bu sosyal alan daha ziyade iradi örgütlenmeler olarak görüntü kazanmakta ve birey-devlet ilişkisinde denge görevi görmektedir. Medine Vesikası; yeni bir dinin Peygamberinin hakemliğinde (s.a.v.), geleneksel kabile yapısının ve kurallarının egemen olduğu bir toplumda; farklı din ve düşünceye sahip toplumları bir site-devleti çerçevesinde örgütlemesi ve bunun taraflarca kabul edilmiş prensiplerinin yazık hale getirilmesidir. Gerek Sivil Toplum, gerekse Medine Vesikası, farklı düşüncelere; kendi sosyal yapılanmalarını kurma ve geliştirme imkanı tanıması bakımından, birey ve toplumlara paralel imkanlar sunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Western World, the concept of civil society emerged in tandem with social and political changes from the Medieval Age. Different meanings have been attributed to the concept since then. The function of civil society at present is to create a social space for individual's ciciv demands in public domain. This social space takes the form of voluntary organizations, and acts as a balance in the relations between individual and the state Medina document is a written form of principles accepted unanimously under the auspices of a new prophet by communities with different religious beliefs in a society where traditional tribe structures and rules were dominant. Both civil society and Medina document offer. Parallel opportunities to individuals and communities to establish and develop their own social srtuctures VI