Hz. peygamber döneminde İslam ve diğerleri medine vesikasının sosyolojik analizi
Islam and others in the Prophet Muhammad period sociological analysis of the medina charter
  1. Tez No: 210245
  2. Yazar: NAGİHAN KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKİ ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu arastırmada slâm toplumunun kurulusunda Medine Vesikası'nın yeri arastırılmıstır. Medine Sehir Devleti'nde yasayan etnik unsurların aralarındaki hak ve sorumluluklarını düzenleyen Medine vesikası bir bütün halinde hadis kitaplarında bulunmamasına ragmen ilk slâm Tarihi eserlerinde mevcuttur. Batı diline ilk olarak tercüme eden Wellhausen tarafından kırk yedi maddeye ayrılmıstır. Medine Vesikası'nda ilk bölüm Mekkeli muhacirler ve Medineli Müslümanlar arasındaki iliskileri düzenleyen maddeleri içerir. Vesikada özellikle bu kabilelerin ve vesikaya dâhil olanların bir toplum olarak diger insanlardan farklı bir grup meydana getirdigi açıklanarak, onları tek çatı altında bütünlestirmeye çalısılmıstır. Kan bedellerinin hangi usule göre ödenecegi, Medine sehri'nin savunmasıyla ilgili hükümler, Yahudi kabilelerinin hangi haklara sahip olacagı, suçluların cezalandırılması, himaye eden ve edilenlerle ilgili hükümler, herkesin dininde serbest olusu, ihtilaflı konuların tek otorite olarak Hz. Peygamber'e getirilmesi, bu vesikaya uymanın gerekliligi gibi konulara vesikanın içeriginde yer verilmistir. slâm'ın gelisme sürecinde toplumun uyacagı kuralları ve yasakları belirtme, toplumu bütünlestirme ve devleti yasatma bakımından Medine Vesikası'nın önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
This research deal with Documents of Medina (The Medina Charter) on sociological perspective. It examines significant of the Medina Charter societies of Medina and Macca Though Medina Charter doesn?t exist completely in hadith books, it exists early books of Islamic History. It translated to German by Wellhausen. It is consist of 47 Items. But there are different variants. First chapter of the Medina Charter consist of items regulate relationships between Muslims of Quraysh and Yathrib. It assert that they are one community (umma) to the exclusion of all men. Moreover in this thesis researcher explains important of the Medina Charter to unity of Muslim Society in the early days.