Avrupa Birliği'nde kurumsal yapı çerçevesinde karar verme mekanizmaları
Decision making mechanisms in European Union at institutional structure
- Tez No: 122494
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Uluslararası ilişkiler çerçevesinde Avrupa Birliği, oluşturduğu“uluslarüstü”yapı dolayısıyla farklı bir yer edinmiştir. Bu özelliği, kendine özgü kurumsal yapılanması ve kurumların bu doğrultudaki tasarrufları ile bu yapı çerçevesinde oluşturulan karar verme mekanizmaları dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. özellikle Parlamento, Konsey ve Komisyon yapılanma sürecinde temel öneme sahip olup, aynı zamanda diğer kurumlarla organizasyonu sağlayarak yasama faaliyetlerini de yürütmektedirler. Kurucu Antlaşmaları içeren birincil mevzuat dışında oluşturulan ikincil mevzuat, kurumların farklı prosedürler izleyerek oluşturdukları birtakım tasarruflarından oluşmaktadır. Tüm bu tasarruf ve prosedürler farklı yapı ve uygulama alanı içermektedirler. Ancak tümü için geçerli olan bir ortak nitelik, yurttaşların insiyatifini Birlik bünyesinde yansıtma gayretidir. Ortak politikalar ve bunların uygulamaları da bu kaygıyı içerir. Tüm bu veriler ışığında net olarak görülmektedir ki, Avrupa bütünleşmesi amacına ulaşma yolunda,“karar verme”nin son derece önemli rolü mevcuttur. AB bünyesindeki kurumsal karar verme sisteminin analizi, tüm sistemin işleyiş mantığı hakkında bilgi verecek en rasyonel kaynaktır. 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At international relations, European Union has a“sui generis”place because of its supranational position. This characteristics of the Union determined by an original institutional structure and the decision making mechanism concerned to this construction. Especially Parliament, Council and the Commission have basic roles in this construction process and also they make the organization with the other institutions in the legislative field. Except the primary legislation, secondary legislation is formed by the several combinations of the relations of those institutions with each other. All results and procedures have different characteristics and practice method. But all of them carry out a wish that to reflect citizens' initiative. Common policies and their practice based on this subject. So in the light of these datas, it is clearly seen that, decision making with all results and procedures play a very important role to reach the goal of entirety of Europe. To analyse the system of decision making at the institutional level in EU, makes possible to reach the knowledge of all system's functional logic and gives the idea that the most fit answer to question“why”is asking the question“how”. 105