Arykanda kazılarında bulunan antik sikkeler üzerinde yeni incelemeler: 1971-2000 sezonları
New studies on the coin finds from Arycanda during the seasons of 1971-2000
  1. Tez No: 122493
  2. Yazar: AHMET TOLGA TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 508
Özet
Tez Özeti: Bu çalışmada, Kuzey - Doğu Likya'da bulunan Arykanda antik kentinde Prof. Dr. Cevdet Bayburtluoğlu başkanlığında sürdürülmekte olan kazı çalışmaları sırasında bulunan antik sikkeler konu alınmıştır. Bu amaçla 1971-2000 sezonları arasında ele geçen 3800'ü aşkın örnek incelenmiş; bunlardan 2174 örnek kataloga alınmıştır. Elenen örnekler, korozyonla tanımlanamayacak kadar bozulmuş Geç Roma sikkeleri ile bu tez kapsamından ayrı olarak incelenmesi gereken iki adet defineden oluşmaktadır. Değerlendirmeye alınan bütün örnekler detayları ile, tez sonunda yer alan“Katalog”bölümünde sunulmuştur. Bu örneklerin değerlendirilmesi ise, tez başında bulunan dört ana bölüm ve bunların alt başlıkları halinde ele alınmıştır. Arykanda kazı buluntusu sikkeler, her şeyden önce, Likya Bölgesi' nde detaylı bir şekilde kaydedilen ilk çok sayıda sikkeden oluşan ve farklı dönemleri kesintisiz olarak yansıtan kazı buluntusu grubunu temsil etmektedir. Anadolu genelinde ise, bugüne dek 300'ün üzerinde ait antik kentte kısıtlı veya büyük Ölçekli kazı çalışmaları yapılmasına rağmen, bütün detayları ile toplu olarak yayınlanan sikke bulguları henüz 20 taneyi geçmemektedir. Bu yayınlanan yerlerden çok azı, Arykanda kadar zengin çeşitlerde ve kondisyonu yüksek örnekler sunmuşlardır. Arykanda, antik çağlarda tarihi, politik ve ekonomik açıdan çok önem taşımayan, orta ölçekli bir kent idi. Bu yüzden, burada bulunan sikkeler, numismatik açısından, genellikle bilinen tiplerde ve kentin kısıtlı olan ticari bağlantılarını yansıtır şekilde, büyük ölçüde yerel nitelikte darphanelerin ağırlıkla temsil edildiği örnekler olmuşlardır. Ancak, diğer yandan, örneklerin fazla sayıda ve tanımlanabilir özellikle olmaları, bunları istatistiksel olarak kullanılabilir veri grupları haline getirmiştir. Bütün tez kapsamında incelenen örnekler, bu bakış açısıyla ele alınmışlardır. Arykanda bulguları, Anadolu'dan diğer yerler ve bazı durumlarda Anadolu dışındaki buluntu yerleri ile kıyaslanmışlardır. Ancak bu tarz istatistiksel kıyaslamalar ile, Arykanda verilerinin, şehir, Anadolu ve Akdeniz genelinde taşıdıkları anlam ortaya çıkmaktadır. 446
Özet (Çeviri)
New Studies on the Coin Finds from Arycanda during the Seasons of 1971-2001: Absract: The subject of this study is to examine coin finds from Arycanda in northeastern Lycia, during the excavations held there by Prof. Dr. Cevdet Bayburtluoğlu. Through continious excavation seasons of 1971 to 2000, more than 3800 coins were unearthed; all of these examples were examined and 2174 specimens have been included into the catalogue presented here. The examples left out were some of the very corroded Late Roman bronzes that elluded identification and two coin hoards, that need further spesific die-study, which is not in the aims of this thesis. All of the examples that were studied are presented in the“Catalogue”at the end of the thesis. The evaluation of these finds is presented in four major chapters and their sub-headings at the front of the thesis. The coin finds from Arycanda, are above all, the first major excavation find group from Lycia representing various periods, recorded and presented fiilly. Through Asia Minor, even though almost 300 classical sites have been partly or under major auspieces excavated, the published full coin reports do not exceed 20 so far. Very little number of sites, presented amongst these publications yielded, coin finds comparable to Arycanda, where the finds are rich in types and high in condition, helping immensely to identification process. Arycanda, never played a major role in ancient times as a historical, political or an economical center; it was merely a middle sized“backwater”provincial city. Thus, the coin finds represent numismaticly, many known types and specimens from mostly neighbouring communities, which implies that the trade interests and contacts of the Arycandeans were in local scales. On the other hand, having many examples in number of known, datable types turns these coins into statistical data groups. All of the examined specimens were evaluated with this in mind through the thesis. All of the coin finds groups from Arycanda have been compared with those from other sites from Asia Minor and beyond. Only with such statistical comparisons, the meaning of Arycanda finds in the scales of the city itself and its region, Asia Minor and Mediterrenean in general, can be undestood. 447