Türkiye'de yapılan özelleştirme çalışmalarının sektörel analizi
Sectorial analysis of privization studies executed in Turkey
- Tez No: 122495
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET 21. yüzyıla girdiğimiz şu yıllarda, kendinden en fazla söz ettiren kavram, küreselleşme olmuştur. Küreselleşme, tek bir pazar haline gelmek demektir. Bilginin sınırsız olması, teknolojinin gelişmesi, insanları yeni arayışlara, ufuklara yöneltmiştir. Tüketici zevklerinin çeşitli olması, bireysel mülkiyetin ön plana çıkması, kalite ve rekabetin vazgeçilmez amaç olması, küresel ekonomi yani sermayenin akışkan olması uluslararası sermayenin egemenliğinin artmasını sağlamıştır. Bugün dünyada artık sınırlar kalkmıştır. Ticaret yapan girişimcilerin sayısı uluslararası boyutlara taşmaktadır. Bu yeni kavram, devletlerin ülke ekonomilerindeki rolünü çok etkilemiştir. Küresel ekonominin gelişmesi, ülkeleri liberal ekonomiye yöneltmiştir. Bu da kamu kuruluşlarının yeniden yapılanmasını ve devletin ekonomide yetkilerinin azaltılmasını ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucu olarak, dünyada özelleştirme çalışmaları başlamıştır. Özelleştirme çalışmalarının en önemli amacı; toplumun refah seviyesini arttırmak, devletin asli görevlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak, girişimcileri geliştirmek ve ekonominin pazar mekanizmaları tarafından yönetilmesini sağlamaktır. KİT'lerin ekonomiye olan yüklerinin giderek artması, özelleştirme politikalarını önemli hale getirmiştir. Özelleştirme, Türkiye dahil tüm dünyada küresel ekonominin de etkisiyle gelişen ve uygulanan bir politika haline gelmiştir. Bugün, gelişmiş ülkelerin çoğu özelleştirme çalışmalarını tamamlamıştır. Bu ülkeler, teknoloji ve bilgi çağının sağladığı fırsatları çok iyi değerlendirmektedirler. Ülkemizde ise özelleştirme çalışmaları uzunca bir süre uygulanamamıştır. Bunun sonucu olarak, küresel anlamda gelişmiş ülkeler ile olan ekonomik ve ticari faaliyetlerimizde rekabet ortamı sağlanamamıştır. îlk ciddi özelleştirmeuygulamaları 24 Ocak 1980 kararlan ile başlamıştır. Ancak, 2001 yılına kadar yapılan çalışmalarda çok önemli başarılar elde edilememiştir. Tez çalışmasının amacı, ülkemizde yapılan özelleştirme uygulamalarının sektörel değerlendirmelerinin sonuçlarıdır. Şu ana kadar yapılan çalışmalar sektörel bazda gruplandırılmış ve özelleştirme çalışmalarının amacına ulaşıp ulaşmadığı hakkın da durum değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, küresel pazar ve küresel sermayeden ve bunun sonucu oluşan özelleştirme kavramından bahsedilmiştir. İkinci ve son bölümde ise Türkiye'de yapılan özelleştirme çalışmaları hakkında bilgiler verilmiş ve sektörlerin özelleştirme öncesi ve sonrası durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization has been the most popular concept in these first years of the 21st century we are witnessing. Globalization is turning the entire World into one single market.Unlimited knowledge and information and the development of technology have turned people toward new expectations and horizons. The variety of consumer tastes, the rising importance of personal possession and, the feet that quality and competition have become indispensible factors in businesshave brought upon us the concept of the Global Economy, enabling the free flow of capital andstrengtheningthe influence of international capital worldwideJn today's world, borders between countries have disappeared. The number of entrepreneurs in the business of trade has reached global levels. This new concept has greatly affected the role of the state in the economy of the country. The development of the global economy has created a trend towards economic liberalization worldwide hence necessitating the restructuring of government establishments and the weakening of the power of the State in the economy. As a result of these developments, privatization efforts have gained great momentum. The main objectives of privatization are to increase the welfare of the people, to facilitate the successful execution of the fundamental responsibilities of the State and to provide an atmosphere in which entrepreneurism flourishes and the economy is governed by the mechanisms of the market.The burden that State Owned Enterprises have been bringing to the economy has caused privatization efforts to gain great importance. Privatization is a policy being practiced worldwide which has developed with the rising influence of the Global Economy. Today, most developed countries have mcompleted their privatization efforts. These countries are making very efficient use of the benefits and opportunities that information and technology age have brought about. However, in Turkey, privatization policies have not been inacted for quite a long time. As a result of this, a sufficient competitive environment has not been established in our economic and trade relations with developed countries on a global scale.The first serious privatization efforts in Turkey have begun with the January 24, 1980 mandate but have not gone a long way during the 18 years that have passed since that time. The objective of this thesis is to evaluate the results of privatization efforts in various sectors. Efforts in privatization to this day have been grouped according to sectors and an evaluation has been made to determine whether or not privatization objectives have been met. In the first part of this work, the global market, global capital and concept of privatization which has emerged as a result of these concepts have been introduced. In the second and final section, information has been given on privatization efforts in Turkey and the state of various sectors before and after privatization have been evaluated. IV