Tanzimat'ın ilk yıllarında yapılan yasal düzenlemeler (1840-1856)
Legal regulations made in the first years of Tanzimat era (1840-1856)
- Tez No: 122502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KAYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti'nde klasik dönemden Tanzimat'a kadar şer'i ve örfi hukuk kuralları uygulanmıştı. Bunlardan birincisi Kuran'a ikincisi padişahın koyduğu kurallara dayanmaktaydı. Tanzimat dönemiyle birlikte hukukun kaynakları değişti. Çıkarılacak yasalar, artık Meclis-i Vala denilen bir mecliste görüşülüp padişahın da onayı ile karara bağlanıyordu. Tanzimat devrinden kısa bir süre önce II. Mahmut döneminde, hukuk alanındaki değişikliklerin ilk adımları atıldı. Onun zamanında ilmiye sınıfına ve memurlara dair ceza kanunnameleri hazırlandı. Hem yönetim hem de hukuk anlayışını değiştiren Meclis-i Vala açıldı. Orduda düzenlemeler yapıldı. Asakir-i Mansure-i Muhammediye ve Redif Teşkilatı oluşturuldu. Bu gelişmeler Tanzimat döneminde yapılan yasal düzenlemelere ortam hazırlamıştır. Çalışmamız ikinci bölümünde değişen hukuk anlayışıyla beraber yapılan yasal düzenlemelerin neler olduğunu ortaya koymaya çalıştık. 1840-1856 yılları arasında hukuk, yönetim, ekonomi ve maliye, askerlik ve güvenlik, basın-yayın, sağlık, eğitim ve toplumsal hayatı içeren diğer konularda bu alanların geliştirilmesine ve devletin içinde bulunduğu durumun düzeltilmesine yönelik birçok tedbir alınmıştır. Bu tedbirlerin ve yasal düzenlemelerin neler olduğu, çalışmamız sayesinde belirlenmiştir. Ancak belge sayısının çokluğu nedeniyle bunların değerlendirilmesine girişilmemiştir. Belgelerin değerlendirilmesi Tanzimat döneminin tam olarak aydınlatılmasında önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Between the Classical era and Tanzimat era (the political reforms of Abdulmejid in 1839 and the period following), ser'i and orfi rules of law were applied in the Ottoman Empire. The former is based on Koran and Islamic rules and the latter on the rules established by Sultans. Sources of law changed with Tanzimat. In this era, the laws were being discussed in an assembly called Meclis-i Vala and enacted with approval of Sultan. A short time before Tanzimat, in Mahmut III era, the first changes in law were made. Criminal laws pertaining to ulema class and civil servants were made in his era. Meclis-i Vala that changed comprehension of both administration and law concepts was opened. Regulations were made in the Army. Asaki-i Mansure-i Muhammediye and Redif Organizations were formed. These changes prepared a base for the legal regulations realized in Tanzimat era. The legal regulations that were realized after the change in comprehension of law were investigated in the second section of our study. Many measures directed towards enhancing the fields of law, administration, economics, finance, military, security, press, health, education and social life and improving the situation of the state were taken between the years 1840-1856. These measures and legal regulations were determined in our study. However, due to the high number of such document, interpretation of them was not attempted. Interpretation of the documents will have an important role in enlightening Tanzimat era completely.